В заключителната декларация на Г-20 ще става въпрос за данък върху финансовите транзакции, но по въпроса не е постигнато единодушие, заяви на съвместна пресконференция с Херман ван Ромпой, председателят на ЕК Жозе Барозу, съобщава БТА.

Според него ще "бъдат признати усилията на онези, които искат да вървят напред", макар в момента да няма единодушно мнение за това. Той призна, че има известни разногласия, но че подобни данъци имат смисъл "за да допринесат за помощите за развитие, но и "ако страните членки се нуждаят от повече средства", за да намалят дълговете си.

Подкрепяния от Париж и Берлин данък върху финансовите трансакции, получи одобрението на Бразилия, Аржентина и Южна Африка, но се сблъска със съпротивата на САЩ, Великобритания и Канада, както и на Китай, Русия и Швеция (бел. ред. България също не подкрепя данъка).

Председателят на ЕК отбеляза също така, че лидерите от Г-20 са се споразумяли за увеличаване на ресурсите на МВФ, но няма решение как да стане това.

Ван Ромпой призова за национален консенсус на политическите сили в Гърция по въпроса за спасителния план, съобщи АП.

Финансовата ситуация в Италия е достатъчно стабилна, нейната ситуация не трябва да се съпоставя с положението в Гърция. Това каза председателят на Европейския съвет и еврозоната Херман ван Ромпой на съвместната пресконференция с Жозе Барозу. Това предаде от Кан, където завършва срещата на Г 20, ИТАР-ТАСС.

„Искам да подчертая, че Италия не е поставена под контрол на МВФ, а страната по собствена инициатива е поискала организацията да осъществява мониторинг на нейната програма за бюджетна консолидация", е заявил Ромпой.
Обсъждането на ситуацията в Италия става в спокойна атмосфера. Страната потвърди своите отговорности по извършването на структурните. Тези стъпки имат важно значение за успокояването на пазарите и доверието в еврото, смята Ромпой.

Явно бе необходимо успокояване на страстите, тъй като по темата прехвърчаха искри между Италия и Франция.

Г 20 се е споразумяла също така да бъдат преструктурирани 29-те най-големи банки в света, за да се гарантира, че никога няма да се налага да бъдат спасявани от данъкоплатците, обяви германската канцлерка Ангела Меркел. Тя допълни, че включително германските Дойче банк (Deutsche Bank) и Комерцбанк (Commerzbank) имат нужда от рекапитализация.

Досега станаха известни и някои други моменти от подготвящата се заключителна декларация от срещата на Г 20 в Кан.

Най-големите износители в света, начело с Китай и Германия, както и страните с бюджетен профицит, ще вземат мерки за повишаване на вътрешното потребление. Те ще се опитат да ребалансират глобалните търговски потоци и да засилят създаването на работни места чрез намаляване на търговските дефицити със своите партньори.
"Австралия, Бразилия, Канада, Китай, Германия, Корея и Индонезия, в които публичните финанси остават относително силни, са съгласни да вземат мерки за подкрепа на вътрешното търсене според нуждите", се казва в проекта на изявление.

„Ще се стремим към увеличаване на производството на селскостопанска продукция. За да се изхрани населението на земята, което през 2050 година може да надхвърли 9 милиарда души, е необходимо земеделското производство да нарасне със 70% за периода дотогава. Ние сме съгласни да инвестираме повече средства в селското стопанство.", цитира Франс пресс текст от проектодекларацията на Г 20.

Съгласно този документ, лидерите на държавите от „голямата двадесеторка" изразяват решимост да се борят за по-добро регулиране и намаляване на несигурността на пазарите на селскостопанска продукция и суровини.

Световните лидери се споразумяха за подписването на нова конвенция за засилване на борбата срещу укриването на доходи.

Стана ясно, че след Мексико през 2012 г., Русия ще поеме поста председател на Г 20 за 2013 година .

Ако трябва обаче с едно изречение да се обобщи срещата на лидерите на страните от „голямата двайсеторка", тя бе напълно доминирана от гръцката дългова драма, от тревоги за Италия и еврозоната като цяло.