„Създава се впечатление, че подземното газохранилище в Чирен е с активен природен газ 450 млн. куб. метра, който може да осигури природен газ за България в рамките на месец и половина, но това твърдение е дълбока заблуда".

Това твърди Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум.

Според  експерта,  дневният активен капацитет при начало на добива от Чирен е 4,2 млн. куб. метра на ден, а при нормална зимна консумация нуждите са между 10 и 13 млн.куб. метра на ден, съобщава БТА.

Според него, ако доставките на природен газ бъдат прекратени за страната, огромна част от българските потребители ще бъдат ограничени и ще бъдат принудени да спрат ползването на горивото. Ще останат само производства, при които не може да се прекъсва подаването на газ, каза той.

Казанджиев отбеляза, че газохранилището в Чирен не е предвидено за тежки аварийни ситуации като прекратяване на доставките за дълъг период от време. Газовите хранилища се правят за покриване на краткотрайни аварийни ситуации и основно - за покриване на сезонна неравномерност, коментира той.

По думите му при криза доставки от Гърция са възможни, само ако е прекратено напълно газоснабдяването от Русия и при прекъснат транзит от България за Гърция. Гръцката система няма възможности за високо налягане, а капацитетът на доставка е 10 пъти по-малък, отколкото от България за Гърция, коментира още той.

Според газовия експерт е нужно да се изгради второ газохранилище в Галата, за което и в момента има инвестиционен интерес.