EVN България ще поиска увеличение на цената на тока от 1 юли с межди 7 и 9%. Това обяви днес председателят на управителния съвет на EVN Йорг Золфелнер, предаде 3e-news.

По думите му това увеличение се налага, за да се запази сегашното ниво на поддържка на елмрежата. По този начин могат да се покриват действителните разходи, необходмими за устойчивото функциониране на електроразпределителната мрежа в Югоизточна България, обясни още Золфелнер.

От компанията припомниха, че в ценовото им решение от 1 август 2013 г. ДКЕВР са признали оперативни разходи за поддръжка на мрежата за 106 млн. лв. Действителните необходими разходи за нормалното функциониране на системата всъщност са 130 млн. лв., обясни Золфелнер. Така се създава дефицит от 24 млн. лв. в изпълнение на лицензионната дейност.

Освен намалението на цените на тока през миналата с общо над 11% енергийният регулатор намали и технологично признатите разходи на компанията. С последното си решение от края на декември те се понижиха от 10 на 8%, а реалните всъщност са 10,8 на сто. За сравнение средното ниво на технологичните разходи при балканските страни е 13,99% като само в Хърватия е 8 на сто. Откакто са в България EVN са инвестирали над 1,1 млрд. лв. в елмрежата, но този устойчив темп на инвестициите не бе отчетен от ДКЕВР в последните му ценови решения. Така компанията не може да направи инвестиции за още 50 млн. лв. през изминалата година.

Проблем в сегашната регулаторна рамка е и задължението EVN да изкупува тока от НЕК за 107,34 лв./MWh, а да го продава на клиентите си през нощта за 86,76 лв./MWh без ДДС. От комисията не са включили и разходите за балансиращия пазар, който се очаква да стартира в близките месеци.
Заради тези дисбаланси компанията няма да може да продължи да прави инвестиции в мрежата с желания темп и е пред риска да не може да си изпълнява задълженията си на краен снабдител, отбелязват още от EVN.

В предложението за скок в цената от поне 7% са отразени несъотетвствията, причинени от лошата регулация през 2013 г. Ако това увеличение бъде прието от комисията то EVN ще може да продължи нормално да подобрява качеството на електроснабдяването, обясни пред 3eNews Калина Трифонова, член на управителния съвет на компанията.

Ценовото решение ще бъде представено официално до края на февруари пред ДКЕВР