Европейците не обичат да си плащат редовно битовите сметки. Едва 75 процента от компаниите и частните клиенти превеждат навреме задълженията си. До този извод стига изследването „Европейски навици за плащане", подготвено от най-голямата германска компания за събирания на вземания EOS.

Според събраните данни особено лоша е ситуацията в южна Европа. В България и Румъния едва 70 процента от сметките биват покрити навреме, а в Гърция и Словакия - 71 процента. На другия полюс са държави като Франция и Германия, където съответно 80 и 82 процента от задълженията се плащат редовно.

„Икономическото развитие в Европа е много различно и затова не е изненадващо, че има и различно поведение спрямо плащанията", коментира пред Die Welt шефът на EOS Клаус Енгбердингер.

Нередовните плащания водят до един основен риск за доставчика на услугата или стоката - нарушаване на ликвидността. „Липсата на ликвидност е сред най-честите причини за изпадане във фалит", коментира Енгбердингер. Това особено важи за по-малките компании, които получават парите си със закъснение или въобще не се стига до превод.

Компаниите в Източна Европа обаче предпочитат да оставят клиентите си да бавят плащания, защото се страхуват да не ги загубят. Изследването посочва, че 25 процента от запитаните фирми се опасяват от загуба на частни клиенти, а 19 процента - на фирмени.

„Много от запитани изхождат от мнението, че техните клиенти не мотат за платят заради сложната икономическа обстановка, в която се намира Европа", коментира пред вестника Хан-Вернер Шерер, председател на борда на директорите на цялата група EOS. Освен това високата безработица допринася за по-малко пари в движение и по-ниска покупателна способност.

Графика: Процент на забавените плащания по страни