Състоянието на главния изпълнителен директор на компанията за производство на електромобили Tesla Илън Мъск е оценено на 13,1 млрд. долара към септември 2015 година. Той обаче твърди, че не вярва в думата „бизнес".

Технологичният предприемач, роден в Южна Африка през 1971 г., по-рано тази година сподели пред сайта Wait But Why, че „няма такова нещо като бизнес, а просто преследване на цел".
Както и да определя усилията си, Мъск със сигурност се е включил в цял куп инициативи - големи онлайн платежни услуги, построяване и изстрелване на космически кораби, опит да покрие света със соларни панели и много други.

Обширността на обсега му е поразителна и е достатъчна да накара всеки друг да се чувства изтощен.

Tech Insider направи списък на 18 неща, за които се знае, че Илън Мъск е основал, съосновал, инвестирал или подпомогнал по някакъв начин.

1. Мъск създал първата си фирма Zip2 Corporation през 1995 г. Медийната компания се занимавала със снабдяване на карти и фирмени указатели на онлайн вестници. Така той направил първия онлайн указател на фирми (Yellow Pages). През 1999 г. продал компанията на Compaq за 307 млн. долара. По това време това била най-голямата сума, плащана някога за интернет компания.

2. Той основал компанията за онлайн плащания X.com през 1999 година. Мъск искал да се фокусира върху нова технология за плащания чрез имейл, затова слял фирмата с конкурента Confinity, който започнал метода за онлайн парични преводи PayPal.

3. През 1998 г. Илън Мъск инвестирал в IT компанията Everdream Corporation, която впоследствие била продадена на Dell. Everdream продавала услуги за управление на работния плот на малки фирми.

4. През 2002 г. Мъск създал Space Exploration Technologies, позната още като SpaceX. Това е космически производител, който цели да направи така, че ракетите да бъдат на по-достъпни цени.

През 2012 г. космическият кораб Дракон на SpaceX стана първият търговски космически кораб, който превозва товари между Международната космическа станция и Земята.
Илон Мъск иска да изпраща хора в Космоса с кораба Дракон. Той има планове и да прати хора, които да колонизират Марс.

5. Мъск стартирал фондация Мъск през 2002 г. с по-малкия си брат Кимбал. Целта на фондацията е да отпуска безвъзмездни средства в подкрепа на изследвания в областта на възобновяемата енергия, космическите изследвания, образование в областта на науката и инженерството, детски болести.

Според Inside Philanthropy фондация Мъск е раздала общо 783 700 долара.

6. През 2004 г. Мъск инвестирал в Tesla Motors, за да промени света на електрическите автомобили. След като направил сериозни инвестиции в компанията, основана от Мартин Еберхард и Марк Тарпенинг през 2003 г., Мъск се присъединил към борда на директорите. След срива на пазара през 2008 г. Илон Мъск станал главен изпълнителен директор на компанията - роля, която изпълнява и до днес.

7. Мъск държи дял в компанията за сателитни услуги Surrey Satellite Technology. В момента фирмата създава и оперира малки космически кораби за наблюдение на времето, комуникации и други цели.

8. Илън Мъск е инвестирал в решаване на проблеми със захранването с програмата SolarCity - един от най-големите монтажници на соларни системи в САЩ.

9. Мъск има вложения в сайта за въпроси и отговори Mahalo.com. Уебсайтът е нещо като Wikipedia, Ask Jeeves и Quora в едно.

10. Илън Мъск е инвестирал в компанията за онлайн плащания Stripe, която е открита през 2010 г. Фирмата има за цел да позволи на онлайн приложения и компании като Lyft и Facebook да приемат плащания от всеки навсякъде. Неотдавна компанията беше оценена на 5 млрд. долара. Тя сключи партньорство и с Twitter.

11. Един от малкото провали на Мъск е компанията Halcyon Molecular Inc., която закри врати през 2012 г. Биотехнологичната компания била ориентирана към бъдещето на генетиката, както и да отключи най-големите тайни, скрити в ДНК-то.

12. Илън Мъск е вложил пари в Tesla Science Center в Ню Йорк през 2014 г. Той дарил 1 млн. долара за финансирането на нов научен музей, посветен на Никола Тесла. Мъск ще построи и най-бързата станция за зареждане Tesla Supercharger в паркинга на научния център.

13. Въпреки прословутия си страх от изкуствен интелект, Мъск е вложил в редица водещи компании за изкуствен интелект, които правят проучвания как да направят бъдещите смартботове по-дружелюбни. Една от тези фирми е стартъпът Vicarious, основан през 2010 г. Мъск е инвестирал 40 млн. долара в компанията през 2014 г.

14. Друга от инвестициите на Мъкс в компании за изкуствен интелект, наречена DeepMind Technologies, вече е продадена на Google. Целта на компанията е да намери решение за интелигентността, като смеси машинното обучение и неврологията в мощни и универсални компютърни алгоритми.

15. Илън Мъск е дарил 10 млн. долара на Future of Life Institute, която подкрепя изследванията с цел намаляване на рисковете, свързани с разработването на човекоподобен изкуствен интелект. Някои проекти включват създаването на етични правила и системи за изкуствен интелект, докато други се съсредоточават върху запазване под контрол на оръжия, задействани от изкуствен интелект.

16. Мъск е член на директорите в неправителствената фондация X Prize, която награждава за изобретения, подпомагащи човечеството. Категориите са разнообразни - например за напредък в областта на устойчивия риболов, отклоняване на астероиди, невидими наметала, синтетична астробиология.

17. Илън Мъск е инвестирал в стартъпа NeuroVigil, който разработва продукти, които анализират мозъчните сигнали. Фирмата се фокусира върху анализа на електрически сигнали от мозъка, за да помогне на фармацевтичните компании да провеждат клинични изпитвания, както и диагностика и лечение на пациенти с неврологични и невродегенеративни заболявания.

18. Официално Мъск не създава своя концепция за система за високоскоростно пътуване - Hyperloop, но мислено е инвестирал в идеята. През 2013 г. Мъск използва SpaceX, за да обяви публично концепцията си да превърне в реалност високоскоростното пътуване - Hyperloop. Това е предложение за железопътна система, която би превозвала хора в капусли чрез тръби при скорост от над 500 м/ч. Няколко частни компании работят по комерсиализиране на технологията.

Илън Мъск е сравняван с някои от най-великите визионери, като покойния главен изпълнителен директор на Apple Стив Джобс. Той промени начина, по който използваме интернет, разработи новаторски решения за предизвикателствата пред околната среда и устойчивостта и помогна във финансирането на проекти, които дават път на най-светлите умове за подобряване на обществото.

Въпреки че си позволява да спи само по 6 часа на денонощие и се твърди, че работи по 100 часа седмично, е малко вероятно Мъск да постигне всичко от изобилния си списък до края на живота си. Но кой знае? Може би това дори няма да има значение, ако дотогава всички бъдем изпратени на Марс.