Малко преди да стъпим на прага на 2015 г. си задаваме въпроса какво сме постигнали през изминалата година и какво ни предстои през новата. Пред Business Insider топ международни експерти дават отговор на това какво можем да очакваме през 2016 г. поне що се отнася до финансовата сфера. Ето какво прогнозират те:

1. Повишена опасност от рецесия в световен мащаб

Ръчир Шарма от Morgan Stanley: В момента все още сме в шок от забавянето на глобалния растеж. Спадът вероятно ще продължи, най-вече заради Китай, където големият държавен дълг, липсата на инвестиции и намаляването на населението ще намалят още развитието на втората по големина икономика в света. В същото време държавите с по-ниски дългове от Източна Европа до Южна Африка ще се справят по-добре в новите условия.

2. Кои акции ще са доходоносни

Томас Лий от Fundstrat Global Advisors: Акциите ще се представят добре през 2016 г., особено тези на банките и на т.нар. сини чипове - компаниите с голяма пазарна капитализация и много на брой инвеститори. Кредиторите ще бъдат облагодетелствани от затягането на политиката на Федералния резерв на САЩ, което ще подпомогне възвращаемостта на собствен капитал за тях.

3. Проблемите на ЕС се задълбочават

Ребека Патерсън от Bessemer Trust: Най-големият риск за ЕС през 2016 г. ще бъде бежанската криза. Ужасните терористични атаки в Париж повишиха опасността от това мигрантската вълна да предизвика политически проблеми или просто да променят начина на спестяване на европейците. Освен това ситуацията с бежанците ще охлади надеждите за растежа на ЕС и за корпоративните печалби.   

4. Стартиращите компании ще имат своя момент или пък не

Алан Патриков от Greycroft Partners: Обезпокоен съм от лудостта покрай финансирането на стартъпите. Те са прекалено много в момента и няма достатъчно пари, за да се издържат всичките. Мисля, че повечето от т.нар. „еднорози” (стартиращи компании, възлизащи на повече от 1 млрд. долара) ще излязат на фондовите борси. Не смятам обаче, че всички те ще оцелеят.

5. Стабилни цени на петрола

Барбара Бирн от Barclays Capital: Ще започне възстановяване на цените на природните ресурси, основно заради конкретни политически причини. Освен това ще станем свидетели на спад на суверенните фондове, особено в Норвегия и Саудитска Арабия. Освен това цените на петрола ще бъдат стабилни около 60 долара за барел.

6. Растежът идва... през 2017 г.

Джозеф Ла Воргна от Deutsche Bank: Растежът ще се ускори малко, но е факт, че годината на най-значителен ръст след финансовата криза беше 2010. Така че не можем да очакване нищо много по-различно в тази посока през следващата година. Вероятно чак 2017 г. ще ни донесе малко оптимизъм.

7. Повече инвестиции в онкологични медикаменти

Марк Хефеле от UBS: Световното население застарява, а търсенето на онкологични медикаменти ще нараства. Компаниите в здравния сектор са се фокусирали върху проучвания в тази сфера, като това предоставя възможност да инвеститорите за вложения с дългосрочна възвръщаемост.   

8. По-осезаема разлика между ФЕД и ЕЦБ

Ерик Нилсън от UniCredit: Очаквам задълбочаване на дивергенцията между политиките на Федералния резерв на САЩ и на Европейската централна банка (ЕЦБ). През следващата година лихвите в Щатите ще бъдат повишавани на няколко пъти.