"Най-скъпият и дълъг тунел: 2 км за 250 млн. лв.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавата обяви поръчка за най-дългия тунел на магистрала в страната. Той ще е на "Струма" в отсечката преди Кресненското дефиле и е с прогнозна цена от 250 млн. лв. Със стойността си това е една от най-големите пътни поръчки за тази година, а вероятно и за следващата. Тя трябва да се финансира по европрограмата "Транспорт" и от държавния бюджет. Тунелът "Железница" е два километра, но поръчката включва и 2.46 км открит път и съоръжения. Срокът за изграждането е 1400 дни, или почти 4 години.

Тунелът при с. Железница след Благоевград ще е най-дългият в България. Сега първенството държи "Витиня" на магистрала "Хемус" с дължина 1.125 км. Трасето през Кресна още не е напълно ясно, след като държавата вече се отказа от рекордно дългия 13-километров тунел.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Конфискуват 1 млрд. лв. на Цветан Василев в Швейцария и у нас", четем на първа страница на в. „24 часа"
Запорираха близо 650 млн. лв. на банкера, съпругата му, дъщеря им и контролираните от него фирми.

За първи път швейцарски съдии блокират имот по искане на комисията - имението на Василев в Женева

Конфискация на незаконно имущество за близо 1 млрд. лв. от разследвания за фалита на КТБ Цветан Василев, съпругата му, дъщеря им и контролираните от него фирми ще поиска Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Тя е известна като комисията “Кушлев”.

За да бъде обезпечен бъдещият иск за конфискация на 963 048 000 лв., съдии у нас и в Швейцария запорираха имоти, коли, картини, сметки и акции за над 650 млн. лв. За решенията им съобщи във вторник комисията “Кушлев”, по чиято молба те са блокирани.

Прочети още от в. „24 часа"

“Паника за бомба подлуди София”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Взривиха куфари с багаж в белгийски микробус. Неадекватни изказвания на служители нажежиха напрежението

Фалшива паника за бомба на летището подлуди  София. Неадекватни изказвания за открито взривно устройство нажежиха допълнително напрежението, а в крайна сметка се оказа, че става дума за неверен сигнал. Няколко часа обаче постъпваше противоречива информация, което доведе до сериозно объркване. Най-голям страх вся служителка на летището, която обяви, че има открито взривно устройство, каквото в крайна сметка не бе открито.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Държавата може да похарчи до 5 млрд. лв. през декември” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Възможно е разчетите да не се изпълнят и дефицитът за 2015 г. да се окаже по-малък

В последния месец на годината хазната планира да изхарчи рекордна за последните години сума от 5 млрд. лв. Това е близо два пъти повече спрямо разходите за декември 2015 година и с 2 млрд. лв. повече спрямо разплатените през този ноември 3 млрд. лв. Все пак има вероятност разходите да не бъдат направени изцяло и дефицитът в хазната за 2015 г. да се окаже по-малък от очакваното.
Това показват предварителните данни на финансовото министерство за изпълнението на бюджета за ноември. Подробни данни за месеца няма - засега е готова само статистиката за октомври, макар че от депутатите се очаква да гласуват актуализация на бюджета за 2015 г.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Такса „провинция” за колите в София” четем във в. “Монитор”
Слагат филтри на комините, топлим се с екопалети за по-чист въздух
Винетка или такса да плащат всички шофьори на коли, които влизат в столицата и са с различна от софийска регистрация. Тази идея беше лансирана от представители на бизнеса по време на обсъждането на проектобюджета на София за 2016 година. В момента съотношението на колите в града е 1 към 5. Тоест на всеки пет коли една е със софийска регистрация. Въвеждането на подобна мярка ще доведе до облекчаване на трафика и ще насърчим ползването на метрото и градския транспорт”, обоснова предложението си Георги Ранделов от КРИБ. Той обясни, че това ще доведе и до допълнителни постъпления в хазната на общината и те ще могат да се използват за модернизирането на транспорта и инфраструктурата. Освен това ще се намалят и вредните емисии във въздуха.

Всеки трябва да си плаща, все повече хора от околните градове идват на работа тук, дори Благоевград се е превърнал в квартал на София, с кола разстоянието е 40 минути, обясни пък шефът на КРИБ Кирил Домусчиев.

Готови сме да работим на тази тема и очаквам писмено вашите становища, обърна се към бизнеса кметът на София Йорданка Фандъкова.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Лихвите по кредити растат догодина" четем на първа страница на в. “Труд”
Причините - ЕЦБ спира да излива пари, EURIBOR и LIBOR тръгват нагоре

Още догодина лихвите по кредитите ще започнат да се повишават и този процес ще продължи и през 2017 г., прогнозираха от Асоциацията на банките в България (АББ) вчера. Причините - очакванията от догодина Европейската централна банка да спре да налива ликвидност в банковата система, както и ниското ниво, което стигнаха индексите EURIBOR и LIBOR, на база на които се формира лихвата по ипотечните заеми. Според банкерите в рамките на година-година и половина тези индекси вероятно ще започнат да се покачват.

Прочети още от в. “Труд”

„През ноември бюджетът вече е на голям дефицит", пише в. “Капитал Daily”
Разходите растат бързо заради големите плащания по европроекти в края на периода.
 

Бюджетът излиза на минус за пръв път тази година - очакваният дефицит към края на ноември е 457 млн. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. Причината е, че традиционно през последните месеци на годината разходите на държавата се увеличават заради сезонни фактори и концентрирането на по-голямата част от капиталовите разходи в края на годината, обясняват от ведомството. Най-голям ефект оказват плащанията от бюджета по приключването на европейските проекти за програ...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Токът може да поскъпне от Нова година", пише в. “Сега”
Свободният пазар на ток ще доведе до "леко" повишаване на цената на тока. Това може да се случи още от Нова година. Все пак цената ще се определя от пазара, каза вчера енергийният министър Теменужка Петкова пред bTV. По думите й няма основания за поскъпване с 30%, каквито прогнози бяха направени в последните дни.

Либерализацията на пазара ще е факт от началото на 2016 г. Но тази дата е валидна само за малкия бизнес, който все още работи с енергия на ниско напрежение. За гражданите свободният пазар на ток ще заработи от април или от май. Този срок бе удължаван на няколко пъти, не е ясно дали няма да има и нова отсрочка. "Работи се това повишаване на цената да се случи максимално плавно и постепенно, което е и препоръката на Световната банка", обясни Петкова.

Прочети още от в. “Сега”

“Земеделците пак ще се осигуряват върху 300 лв.” пише в. „Труд"
Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители ще остане 300 лв. и през 2016 г. Това реши парламентът при окончателното гласуване на бюджета на държавното обществено осигуряване. Сумата няма да се вдигне на 330 лв., както настояваше правителството, въпреки че преди два дни ръстът беше приет от бюджетната комисия в парламента.

С повишението годишният разход за осигуровки ще се увеличи с 10% и ще стигне 1160 лв. Това ще е непосилно за производителите, които нямат регулярни доходи, каза Хасан Адемов (ДПС). Той настоя прагът за осигуряване да остане 300 лв. При гласуването част от депутатите от ГЕРБ и АБВ подкрепиха предложението му, без да се изкажат от трибуната.

Прочети още от в. „Труд"

“Евтините кредити свършват след година и половина“, четем във в. “Монитор”
Евтините кредити свършват след най-късно година и половина. Това стана ясно от прогнози на банкери за лихвените нива, направени по време на среща на Асоциацията на българските банки с журналисти.

Според банкери през декември се очаква да Федералният резерв на САЩ да повиши лихвите. Ако това се случи, очакванията са Европейската централна банка (ЕЦБ) да предприеме същата мярка година по-късно, което означава, че банките също ще повишат лихвите. Затова очакванията на шефове на наши трезори са, че след година и половина лихвите ще тръгнат нагоре.

Преди това обаче процентите и по депозитите, и по кредити вероятно ще продължат да вървят надолу. Преди десетина дни подуправителят на БНБ Калин Христов прогнозира, че заради политиката на ЕЦБ на количествени облекчения ще станем свидетели на значителни понижения на лихвените проценти по депозити през 2016 година.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Марк Цукърбърг дава 99% от акциите на Фейсбук за благотворителност", пише в. „24 часа"
Марк Цукърбърг обеща 99% от акциите на Фейсбук да бъдат дадени за благотворителност , пише London Evening Standart, цитиран от "Фокус".
Цукърбърг обяви, че е станал баща на дъщеря - Макс. Основателят на Фейсбук заяви, че ще даде 45 милиарда долара за добри каузи.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Търсят с 4,5 милиона материали на бъдещето", пише в. “Стандарт”

Да правиш наука в България е доста екстремно преживяване. Особено ако говорим за бюджета на БАН. Академията на науките ни вероятно е единствената институция, която не получава пари за основната си дейност, а бюджетът й покрива единствено заплатите на учените. Единственият начин науката ни да "дръпне" напред и да се съизмери със света са спечелените проекти, които са и един от малкото начини институтите в академията да се сдобият с апаратура на световно ниво. Институтът по физика на твърдото тяло към БАН по този начин се сдоби с уникална апаратура, работеща в областта на нанотехнологиите и създаването на нови материали. Инсталациите са получени по проект от Седма рамкова програма "Повишение на научния и иновационния капацитет на ИФТТ - БАН в областта на многофункционалните наноструктури". Стойността на проекта е 4,5 млн. лева, като 20% от парите са от съфинансиране.

Апаратите за милиони са се прицелили в последния хит на най-новите наноматериали. Онова, което създават те, няма нищо общо с традиционните и познати у нас технологии.

Прочети още от в. “Стандарт”