"Премиерът към кметовете: Вдигайте данъци и такси", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Премиерът Бойко Борисов призова кметовете на областните градове да вдигат данъци и такси. Командата идва месец след изборите и подобна тема въобще не е споменавана от Борисов преди вота. Като лидер на партия премиерът може и да има влияние над избраните от ГЕРБ кметове, но по закон изпълнителната власт няма право да се меси в политиката на местната - право на всяка община е да определя данъчните си ставки. Самата ГЕРБ пък е записала в програмата си, че няма да вдига данъци.

Борисов обясни новия си апел с това, че държавата няма да има достатъчно средства заради нарастващите разходи за сигурност. В бюджета за догодина обаче такова увеличение не е записано, а за общините дори са предвидени повече пари - 2.66 млрд. лв. или със 176 млн. лв. повече от тази година.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Похарчихме над 66 млн. лв. на Черния петък” четем на първа страница във в. “Монитор”
Всяка четвърта покупка онлайн направена от телефона
Над 66,26 млн. лв. сме изхарчили да плащаме в магазини с дебитни и кредитни карти или сме изтеглили от банкоматите, за да пазаруваме по време на Черния петък. Това сочат данните на БОРИКА, предоставени на „Монитор”. От общата сума над 19 милиона се падат на плащанията през ПОС терминали, а от банкомати са били изтеглени или преведени над 47,192 млн. лв. уточняват от картовия оператор.

Седмица по-рано, по-миналия петък, когато редица сайтове и магазини вече бяха обявили намаления общата сума по транзакциите през карти възлезе на 55,142 млн. лв., като почти 43 милиона от тях се падат на банкоматите. Увеличението на транзакциите в Черния петък, спрямо предходния последен работен ден на седмицата е почти 6,5%, а на сумите по тях – с 16,8 на сто. На банкоматите обаче е отчетен спад на транзакциите от почти 2%, но сумите по тях са скочили с 9 на сто. Плащанията на ПОС терминалите в магазините или в сайтовете бележат ръст от 15,7%, а на сумите по тях - с над 36 на сто сочат още данните на БОРИКА.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“ВСС „опраска“ Христо Иванов" четем на първа страница на в. “Труд”
Цацаров: Министърът работи не с факти, а с писания на щерката на Бъчварова

Кадровиците отхвърлиха предложението

Висшият съдебен съвет (ВСС) отхвърли бурно предложението на Христо Иванов да бъдат „опраскани“ двама влиятелни прокурори и „опраска“ (по израза от „Яневагейт“) самия него, разобличавайки участието му в скандали и интриги.

Правосъдният министър внесе предложение в съвета за образуване на дисциплинарка срещу градския прокурор Христо Динев и прокурор Боряна Бецова заради прекратена преписка.

Прочети още от в. “Труд”

“Поискаха 4 години затвор за Бисеров”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Делото приключи за едно заседание, четат присъдата днес. Разбирам в какво съм обвинен, но не и защо, заяви ексдепутатът.

Къде е Христо Бисеров? Отговорът на дълго задавания въпрос дойде вчера. Бившият заместник-председател на 42-рото Народно събрание се яви пред Темида след два фалстарта на делото срещу него. Веднъж съдът върна производството заради неточности в обвинителния акт. През октомври пък заболяване на подсъдимия отложи делото. Бисеров е обвинен за неплащане на данъци в размер на 26 хиляди лева, недекларирани сделки с валутни ценности за 700 000 лева, както и за това, че през 2013 година не е обявил пред Сметната палата крупни сметки в Швейцария.

Първоначално той беше обвинен в пране на пари, заедно с доведения си син Ивайло Главинков. После обаче това обвинение срещу бившия депутат отпадна. Материалите срещу Главинков бяха отделени в друго досъдебно производство.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Сотир Цацаров посъветва Радан Кънев да се концентрира върху себе си", четем на първа страница на в. „24 часа"
Софийска градска прокуратура е образувала досъдебно производство за изтеклите записи между бившата шефка на Софийския градски съд Владимира Янева и отстранената оттам съдийка Румяна Ченалова. Обвинителите ще проверяват не само дали записите са законни или не, но и съдържанието им.

Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров преди извънредното заседание на Висшия съдебен съвет. Той бе категоричен, че няма да се оттегли от поста си, докато тече това разследване. Обясни и защо - не е замесен, а името му само се споменава в разговора между двете съдийки. "Ако вашето име се спомене в едни записи, в които се казва, че журналист е получил хикс сума, за да извърши или не извърши нещо, вие бихте ли се оттеглили", попита риторично Цацаров.

Прочети още от в. „24 часа"

"Премиерът нареди вдигане на местните данъци и такси” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Според Бойко Борисов ЕС рязко ще ореже парите за европроектите и ще ги насочи за сигурност

Под предлог, че заради борбата с тероризма и бежанската криза парите за сигурност в бюджета на страната ще бъдат увеличени, премиерът Бойко Борисов нареди на кметовете да вдигнат местните данъци и такси в големите градове. Възгледите си за увеличаването на налозите Борисов разви на конференция "Перспективите пред местната власт в новия програмен период", организирана от гражданското сдружение на ГЕРБ и фондация "Ханс Зайдел". Сред гостите бяха кметове от ГЕРБ, Реформаторския блок и ДПС. Заради заплахите от тероризъм Европа също ще бъде принудена да промени курса и да дава милиарди евро за сигурност, които ще трябва да бъдат намерени отнякъде и е възможно това да стане чрез по-строг контрол по европейските програми, предупреди още министър-председателят.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Таксата за предсрочно погасяване ще отпадне за всички ипотеки", пише в. “Капитал Daily”
При всички видове ипотечни заеми таксата за предсрочно погасяване ще отпадне, ако кредитът се изплати след първата година. Клиентите ще могат да поискат превалутиране на кредита си, а кредиторите ще трябва да уведомяват потребителя, когато размерът на погасителните вноски се променя с повече от 20% в сравнение с деня на сключване на договора за кредит. Това са част от основните промени, които предвижда проект на закон за кредитите за недвижими имоти за потребители, който е публикуван за обществено обсъждане на страницата на Министерството на финансите. Новият проект, който следва евродирективите по темата, трябва да влезе в сила до пролетта на 2016 г.
В момента получателите на ипотечни кредити не дължат такса при предсрочно погасяване, ако размерът му е под 147 хил. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„80% от българите не искат данък "вредни храни"", пише в. “Сега”
Ново проучване разкрива, че предложеният от министър Петър Москов данък "вредни храни" среща масово неодобрение. 80% от българите смятат, че не е работа на държавата да ни наказва с данъци и че всеки сам трябва да решава коя храна е полезна и коя не, показва национално представително изследване на международната агенция TNS.

64% от анкетираните категорично не одобряват храни и напитки да се товарят с допълнително облагане само защото са по-солени, сладки или мазни. Освен това хората изобщо не вярват, че наказателният данък за определени продукти ще постигне рекламираните от д-р Москов цели - по-здрава и по-стройна нация и повече пари за спорт и профилактика. Всъщност едва 26% от българите очакват, че приходите от налога "вредни храни" реално биха отишли за спортни зали и площадки и за кампании за здравословно хранене. Обратно, 79% са убедени, че авторите на идеята не са загрижени за здравето на хората, а се опитват да докарат повече бюджетни приходи, за да могат да харчат повече.

Прочети още от в. “Сега”

“Бюджет 2016 - повече харчове, същата ефективност” пише в. „Труд"
Разходите ще са с 10 млрд. повече от най-добрата година преди кризата - 2008 г., но при липсата на реформи ползите от това са съмнителни

Продължава добрата тенденция за намаление на бюджетния дефицит - той е заложен на 2% от БВП, при отчетен 3,7% за 2014 г.

Бюджетът на държавата за 2016 г. беше одобрен на първо четене от парламента и предстои окончателното му гласуване на второ четене. Междувременно бяха одобрени промените в данъчните закони, беше избран и „фискален съвет“, който трябва да бди за финансовата стабилност. Като цяло е ясна и макрорамката за следващата година и разпределението на средствата, макар че са възможни малки промени в последния момент.

Прочети още от в. „Труд"

„Кой печели и кой губи от “черните петъци”", пише в. „24 часа"
Глобалните дефлационни фактори няма да позволят увеличеното търсене да повиши цените

ОТМИНАЛИЯТ “черен петък” отново отвори дискусия за ефекта от намаленията върху потреблението, и оттам – върху общата икономическа динамика.

Доколкото в България все по-директно навлизат глобалните модели на търговия на дребно, все по-отчетливо виждаме и типични и масово разпространени сезонни инициативи. Съвсем отделно от това преди коледните и новогодишните празници потреблението на домакинствата се повишава. Какво може да очакваме от този декември и променя ли това макроикономическата картина?

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Банкери срещу матраци", пише в. “Стандарт”
Икономисти предлагат парите в брой да бъдат премахнати

През юни миналата година Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи водещата си лихва, срещу която отпуска кредити на търговските банки до 0,15%, а лихвата по депозитите, по която плаща на банките за техните резерви - до -0,1%. За централна банка фиксирането на отрицателен лихвен процент бе смел ход. ЕЦБ на практика взима такса от търговските банки за това, че си държат излишните депозити при нея, с надеждата, че това ще доведе до по-общо понижаване на цените на кредитите.

Три месеца по-късно тя отново намали лихвата по депозитите - до -0,2%. Когато ЕЦБ се събере на следващото си заседание по паричната политика, на 3 декември, масовите очаквания са тя да понижи тази лихва още повече, както и да одобри по-нататъшно количествено облекчаване (печатане на пари за купуване на облигации). В произнесена неотдавна реч президентът на ЕЦБ Марио Драги изяви претенции, че нейните неконвенционални политики през последните 18 месеца са били основният фактор за стимулирането на икономиката на еврозоната и за предотвратяването на дефлацията.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Между традицията и мерака“, четем във в. “Монитор”
В края на 90-те и началото на новия век минеше, не мине някоя седмица, през офиса на „Монитор“ в Шумен минаваха върволици от местни цигани. Идваха за вестник - нов или за стари броеве, в които се разказва за ромските страдания по басейни, дискотеки и кафенета. Как изгонили някого буквално от водата (не казваха, че влязъл вътре с дънките), или не пуснали друг в капанчето на „Казанджийската“. 

Бързо се разбра какъв е интересът към пресата. В Белгия, Холандия и Франция още не се бяха опарили от циганските номера на мургавите източноевропейци и сърцата им се късаха от сърцераздирателните статии. Вестникът беше „препоръчителното писмо“, с което циганите мигранти се настаняваха на Запад и получаваха убежище и социални помощи. Понеже ромите ми звънкаха по някой телефон като стане беля или случка в махалата, се чувствах ангажиран със съдбата им и когато се появеше някоя статия за онесправедливен циганин, я изкарвах на ксерокс в по няколко екземпляра при покойния колега Стефан Бобчев от „1000 халби“, та да има за кандидат-бежанци, ако дойдат пак. С времето на Запад се усетиха, и част от „препоръчителните писма“ избледняха и пожълтяха неизползвани.

Прочети още от статията на в. “Монитор”