“За първи път от 62 години: Руски военен самолет свален. Путин обвини Турция в престъпление" четем на първа страница на в. “Труд”
Анкара вини Москва, че удря тюркмени

Двамата пилоти пренебрегнали 10 предупреждения, не е ясно дали са оцелели

Сериозен инцидент между Турция и Русия изправи на нокти вчера Москва и НАТО, като Владимир Путин обвини южните ни комшии, че подкрепят терористите в Сирия и че са го ударили в гръб.

Президентството в Анкара съобщи, че в 9,20 ч два бойни самолета от “неизвестна държава” са навлезли във въздушното пространство на Турция от Сирия и са прелетели над градчето Яйладагъ в провинция Хатай. Тя граничи със сирийската Латакия, където само на 50 км от Турция се намира руската ВВС база “Хмеймим”.

В продължение на 5 минути екипажите на самолетите били предупредени 10 пъти, а в 9,24 ч се намесили два изтребителя Ф-16. Един от нарушителите бил свален в района на населения с тюркмени сирийски град Баирбуджак.

Прочети още от в. “Труд”

„Защо Китай гледа към Източна Европа", четем във в. „24 часа"
Инвестиции в региона биха намалили разходите им за продукция към западноевропейския пазар.
Kитайската икономика е втората по големина в света, мерена по производство на брутен вътрешен продукт.

По показателя “БВП на глава от населението” е по-назад, имайки предвид колко е голямо населението там.

Две са основните тенденции, които следят икономистите в Китай. Първата - отдавна пророкуваното спадане на темповете на растеж на Китай. Няколко години наблюдаваме тази тенденция. Китайската икономика имаше двуцифрени темпове на растеж само допреди 8-9 години.

Прочети още от в. „24 часа"

“2/3 от общинските болници затварят” четем на първа страница във в. “Монитор”
Директори хвърлят оставки, няма пари за заплати
70 на сто от общинските болници ще фалират след април следващата година, хиляди болни ще останат без лечение. Причина за това е новата здравна карта. Тя регламентира в коя област колко болнични легла и какви специалисти да има, както и двата пакета – основен и допълнителен, на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), които влизат в сила от тази дата. Това съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Към проблема се прибавя и изискването за брой специалисти, медицинска техника и обучен персонал. Това означава, че от общо 60 общински болници сега ще останат 18.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Турция свали руски Су-24”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Турция свали във торник сутринта руски боен самолет Су-24 в граничен район със Сирия. Това хвърли двете страни в тежък конфликт. Анкара твърди, че изтребителят е нарушил въздушното й пространство и поиска спешни консултации в НАТО, докато Москва заяви, че самолетът е свален над Сирия. Останките от сваления Су са паднали върху палатков лагер в село Ямади в Латакия, където са настанени туркмени. Това са етнически турци, които воюват в Сирия срещу Башар Асад с подкрепата на Турция. Съдбата на двамата катапултирали пилоти до последно не беше ясна. Говорителят на сирийската бунтовническа група Десета крайбрежна бригада Джабир Ахмад съобщи, че нейни бойци са убили и двамата летци във въздуха. Ройтерс пусна видео, на което се вижда как мъж, за когото се твърди, че е единият от пилотите, лежи неподвижно и е тежко ранен. Бунтовници се приближават към него и се чуват думите "руски пилот" и "Бог е велик". Руски медии твърдят, че пилотът се казва Сергей Румянцев и е от Челябинск.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Основателите на "Винпром Пещера" купуват столичния Hilton", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Софийският хотел беше придобит преди 2 години от бъдещия собственик на БТК Спас Русев.

Пловдивската компания за недвижими имоти "Галакси инвестмънт груп", която е собственост на основателите на "Винпром Пещера" Антон Щерев и Атанас Петров, иска да купи столичния хотел Hilton. Това става ясно от подадено пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) искане за разрешение на сделката.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Най-оптимистичният демографски план у нас е за нулев прираст към 2020 г.” е водещo заглавиe на в. “Сега”
При най-оптимистичния демографски вариант към 2020 г. България ще има нулев или леко отрицателен естествен прираст около минус 2 промила. Това обобщи шефът на Института за икономически изследвания към БАН Митко Димитров. Учените от БАН представиха мерки за демографска политика, поръчани от социалното министерство. Демографската криза може да се преодолее чрез активна миграционна политика за привличане на чужденци, намаляване на отрицателния естествен прираст, интеграция на малцинствата и осигуряване на високо качество на живот у нас, съветват учените.

В момента естественият прираст у нас - съотношението между родени и починали, е минус 6 промила, което е и най-високият отрицателен прираст в ЕС. Според прогнозите на БАН към 2035 г. у нас ще живеят малко над 7 млн. души при песимистичния вариант. При реалистичния българите ще са 7 млн. и 260 хил. Оптимистичният прогнозира 7 млн. 641 хил. българи след 20 години. От БАН предвиждат, че ако не действа стратегия за демографска политика, българите могат да намалеят и до 6 млн. и 260 хил. души.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Банките очакват ускоряване на кредитирането през 2016 г.", пише в. “Капитал Daily”
Фирмите и гражданите ще търсят повече краткосрочни заеми, показва анкета на БНБ
Вътрешната и външната макроикономическа среда, регулаторните промени и предстоящата проверка на качеството на активите на българските банки са основните фактори, които ще определят облика на местната банкова система през следващата година. Сигналите за възстановяване на икономиката дават основания да се очаква известно ускоряване на темповете на кредитиране  през 2016 г., като положителен ефект в тази посока ще има продължаващото намаляване на лихвените проценти в еврозоната и в страната.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Над 30% от българите живеят в дом без канализация", пише в. “Сега”
Една трета от българите не са свързани към канализационна система за мръсните води. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на регионалното развитие Николай Нанков, според когото 32% от населението е без канализация.

"Ангажиментът да се присъединят към системата и да изградят довеждащите тръби до шахтата е на самите собственици на жилищните сгради. Държавата или общината като инвеститор прокарва канализацията от пречиствателното съоръжение до шахтата", обясни Нанков.

Прочети още от в. “Сега”

“БНБ: Нулева лихва за парите на влог” пише в. „Труд"
Лихвите по депозитите у нас догодина ще паднат до равнища, близки до нулата. Това прогнозира Калин Христов, подуправител на БНБ, отговарящ за управление “Емисионно”, по време на банкова конференция в София.

Той обаче уточни, че няма да се стигне до въвеждането на отрицателни лихви за домакинствата, каквито вече са се появили по текущите сметки на фирмите в някои страни от ЕС.

Според Христов процесът ще е ефект от допълнителното увеличаване на количествените улеснения в еврозоната, които създава Европейската централна банка. “Тази парична политика доведе до по-умерен спад на лихвите по кредитите в сравнение с този по депозитите”, каза още подуправителят на БНБ.

Прочети още от в. „Труд"

“60 лева за шаран по поръчка на Никулден“, четем във в. “Монитор”
Поне 60 лева ще трябва да задели едно по-голямо българско семейство за пълнен шаран по Никулден, ако избере да поръча празничното блюдо в заведение, вместо домакинята да се суети край печката няколко часа. В интернет магазините вече излязоха първите оферти на ресторантите, които ще готвят риба по поръчка преди празника на рибарите и банкерите. 30 лева струва на промоция 3 кг храна, която включва пълнен шаран с никулденски пълнеж с ориз, орехи и стафиди. Към рибата върви и бутилка вино, а според търговеца офертата е с една четвърт по-ниска от обичайното. В търсенето на нови клиенти се е впуснала дори пицария в центъра на столицата, като нейната оферта не включва доставка. Предложенията за приготвянето на по-евтиния толстолоб включват и два вида салати, като цената е около 17 лева. Две пъстърви, приготвени извън дома, излизат 13 лева.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Синдиците на КТБ атакуват цесии за 234 млн. лв. за “Петрол”", пише в. „24 часа"
Цесии за рекордната сума от 234 млн. лева атакуват в съда синдиците на КТБ. Това стана ясно от последния им седмичен отчет. В него не е посочено името на компаниите, които са направили сделките. По неофициална, но потвърдена от няколко източника информация, това са цесии за кредити, отпуснати от КТБ на няколко фирми, с които те купиха “Петрол”.

През 2013 г. дистрибуторът на горива стана собственост на банкера беглец Цветан Василев по известната схема с фирми бушони, кредитирани от КТБ. 230 млн. лв. бяха предоставени на “Алфа кепитъл”, “Юлинор”, “Вип пропъртис” и “Корект фарм”, които се оказаха собственици на “Петрол”.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

Основният риск за банките у нас е непрозрачността", пише в. “Стандарт”

Кои са лицата на новата генерация банкери? Как градят своята кариера, какви са идеите им за развитието на банките и финансовия сектор?

Ето какво казаха номинираните участници в конкурса на в. "Стандарт" - "Новата генерация: Банкерите". На страниците на вестника и в агенция standartnews.com ще публикуваме всеки ден по едно мнение.

Михаил Комитски, СЖ Експресбанк

Моята кариера стартира във Франция в "Сосиете Женерал Груп" преди повече от 10 години в "Стратегически маркетинг". След по-малко от година реших да се върна в България, защото сметнах, че тук има много повече потенциал за кариерно развитите и за бърза реализация, отколкото във Франция. Банковата среда там е на повече от 150 г., развитието на кадрите е с традиции и за младите хора е много трудно да пробият. Преди около месец бях на една среща на групата на мениджъри на СЖ от цял свят, на която аз бях най-младият, а всички останали бяха на доста почтена възраст.

Прочети още от в. “Стандарт”