“Всяка втора фирма дава коледни бонуси”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Всяка втора фирма у нас ще зарадва служителите си с коледни бонуси, показва анкета на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Мнозинството от тях (68%), които са малки и средни предприятия, планират да раздадат премии в размер до 200 лв. Около 28% ще отпуснат от 200 до 500 лв., а само 4% - над 500 лв.

В сравнение с миналата година обаче делът на компаниите, които раздават коледни бонуси, значително намалява - от 57% през 2014 г. на 46% сега. В същото време сериозно се е увеличил процентът на работодателите, които са категорични, че не могат да си позволят премии за работниците и служителите. Докато м.г. те са били едва 15%, сега са цели 40%. Други 14% от фирмите все още се колебаят, показва проучването.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Крадат сметки и пароли с мейл менте от солидни компании", четем на първа страница на в. „24 часа"
Най-голямата българска електронна поща абв.бг тръгва на война с измамниците, които се представят за членове на компанията, за да крадат личнни данни и пароли на потребителите ѝ. Оттам подготвят специално видео, което обяснява на хората как да разпознават фалшивите съобщения. Предвидени са и съвети как да не попаднат в клопката на фишинга.

“Това е да ви информираме, че има промени и актуализации на нашия сървър за електронна поща. Всички клиенти са длъжни да актуализират своите данни, за да избегнат прекратяване или спиране на сметката си. За да актуализирате информацията, кликнете (тук е вграден линк - б.а.) и попълнете формата точно. Моля, кликнете върху инструкциите, за да актуализирате данните си; ние ще обработим заявката ви, след като получим вашата информация.”

Този текст е най-често използван от измамниците, които се опитват да се сдобият с паролите на клиентите на абв.бг.

Прочети още от в. „24 часа"

"Държавата свива почти наполовина леглата в столичните болници", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавата е готова със сметката колко болници в София ще получават пари от здравните вноски. От документа се вижда, че орязването на най-големия пазар, който се ползва от всеки трети българин, е драстично - финансиране от здравната каса ще получат почти 40% по-малко болнични легла, като най-голямо е свиването при хирургичните - над три пъти и половина. Това означава автоматично драстично по-малко безплатни операции и дълга листа на чакащи или много плащащи пациенти от началото на следващата година.

Проектът на здравната карта предвижда столицата да разполага с максимум 5877 легла при наличност в момента от 9473. В документа личи, че лекарската организация е предлагала минимални съкращения, но те явно не са приети. Софийската комисия, както и националната, която има думата последна, се доминират от държавата.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Всяка трета нива с нов собственик” четем във в. “Монитор”
41 лева е средният наем за декар земеделска земя
За последните 7 години над 30% от земеделските земи в България са сменили собствеността си, като сключените сделки са за 11 млн. дка. Това съобщи Стайко Стайков председател на УС на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).

В момента у нас може декар нива може да се купи и за 50, и за 1000 лева в зависимост от района. Пасища, мери, ливади и земите, които не са изчистени вървят по 50 - 100лв./дка. Най-ниските цени са в областите Хасково и Видин. От 2010 г. до 2014 г. цените са се покачили с близо 400 лева на дка, като в някои региони поскъпването е доста повече. През изминалата година средната цена за декар у нас е около 700 лв., като през 2013 г. тя е била около 600 лв. В Добрич през 2010 г. цената е била 531 лв., а през 2014 г. - 1256 лв. В Силистренско през 2010 г. земята се е търгувала за 277 лв./дка, а четири години по-късно цената се е повишила с 660 лева. „Макар и в района на Добруджа да има сделки и за 2000 лв., това не може да бъде показателно за пазара“, каза Стайков. На много места цените са достигнали своя максимум и не може повече да се очаква ръст.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Бойко Борисов предлага: Турски чиновници и бизнесмени без визи за Евросъюза" четем на първа страница на в. “Труд”
Подкрепяме включване на Турция в списъка със сигурни страни

Министър-председателят обяви, че България не е против разширяването на “Северен поток” от Русия към Германия

“Би могло да се направи изключение на Турция за либерализация на визите за държавните служители и бизнеса.” Това каза вчера в Брюксел премиерът Бойко Борисов пред журналисти преди срещата на върха ЕС - Турция за мигрантската криза.

Прочети още от в. “Труд”

"ГЕРБ предлага електронно гласуване с ЕГН и код” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Готови са промените в Изборния кодекс, които ще регламентират и електронния вот. Това съобщи шефът на правната комисия в НС Данаил Кирилов пред "Сега". Той обясни, че текстовете обединяват идеи от предишни законопроекти. Така сега управляващите се връщат към текст, който ГЕРБ предлагаше и по времето на кабинета "Орешарски", за да може поне българите в чужбина да могат да гласуват чрез интернет. Идеята е избирателят да получава 14-цифрен код за достъп и да гласува, след като въведе единния си граждански номер (ЕГН). За да упражнят правото си на е-вот, българите зад граница ще могат да се регистрират на сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК). Ще остане и вариантът за пускане на книжни бюлетини на място в секциите, отворени в чужбина.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Контрабандата на цигари е спаднала", пише в. “Капитал Daily”
Тази пролет контрабандата на цигари е била на невиждано от осем години дъно. Замерена през изхвърлените кутии без бандерол към април тя е 13.4% от пазара, като само за половин година е намаляла с почти 7 процентни пункта. Обяснението в сектора за резкия спад е, че точно през пролетта митнически служители физически присъстваха в цигарените фабрики на "КТ Интернешънъл" ("Кингс табако") и "Булгартабак", бяха засилени и проверките в складовете на вносителите. Изследването, поръчано от четирите мултинационални вносителя и "Булгартабак", показва, че има и разместване и топ контрабандираната марка вече е неизвестната President.

Новината не е изненадваща - други проучвания сочеха, че заради засиления митнически контрол продажбите на продукти с бандерол отбелязаха невиждания от години ръст от над 9% само за половин година. Голямата неизвестна е дали явлението е трайно, защото заради липса на достатъчно митничари контролът на място беше отслабен след месец май.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Данъчна инверсия", пише в. “Сега”
Министрите на финансите на Големите 20 (Г-20) икономики стиснаха ръце на 8 октомври в Лима, столицата на Перу, за най-голямата данъчна акция, първата глобална хайка за налози, която светът помни. Те приеха план за действие срещу т.нар. BEPS 1) практики. Администраторите на бъдещия план, чиновниците от ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие), не спряха да рекламират първия глобален план на бирниците и по време на срещата на премиерите от Г-20 на 15-16 ноември в турския курорт Анталия. Пак прегръдки, усмивки и стискане на ръце. И само седмица по-късно гръмна друга новина: обявиха най-голямата засега в световната фискална история напълно легална данъчна ерозия. Известната със своето синьо хапче корпорация "Пфайзър" вече не е американска, а стана ирландска. Тя се сля с водещия производител на ботокс, "Алерган", а преобразуваният след сливането гигант избра за седалище площада до големия канал (Grand Canal Square) в ирландската столица Дъблин. Цената на сделката бе изчислена на 160 млрд. долара, но това е стойността на преобразуваните акции, само собственият капитал на гиганта.

Прочети още от в. “Сега”

“Продават горива от цистерни за мляко” пише в. „Труд"
Колонка без връзка с НАП до Агенция „Митници”

Оферти за по-евтина нафта и бензин се публикуват дори в сайтове за е-търговия

Възползвайки се от някои празноти в законите, контрабандисти масово продават горива от цистерни за мляко и хранителни продукти, алармираха от Българската петролна и газова асоциация (БПГА).

След като държавата разреши на млекопроизводители да продават продукцията си директно на пазарите, се появиха цистерни, на които има надпис “Мляко”, а от тях се продават тонове нафта, която се предоставя от държавата с намален акциз за земеделски нужди. Заради по-ниските налози - 50 лв. вместо 650 лв., фермери я продават с 10-30 стотинки по-евтино от цените по бензиностанциите, и то директно на ниви, паркинги и най-различни екзотични места, казаха експертите на асоциацията.

Прочети още от в. „Труд"

“Уловките по ипотечния кредит задължително в рекламата“, четем във в. “Монитор”
Вече ще отпускат заема само ако наистина можем да го плащаме
Уловките по ипотечния кредит стават задължителна част от рекламата му. Това означава, че когато банка, фирма за бърз кредит или кредитен посредник упоменат дори една цифра в рекламата си за заем за недвижими имоти – било то лихва или друго число, ще трябва да посочат точно какво стои зад нея. А именно - за какъв размер на кредита става въпрос, при какъв годишен процент на разходите (ГПР) са конкретните сметки и за колко години. Както и колко ще плаща клиентът – всеки месец и общо за целия срок на договора. Дори ще трябва да ни предупреждават, ако има валутен риск. Всички задължителни елементи - общо 10 на брой, ще трябва да са показани с абсолютно еднакви букви и цифри.

Това е предвидено в проекта на нов Закон за кредитите за недвижими имоти на потребителите, предложен за обществено обсъждане от Министерството на финансите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„8 българи в топ 100 на Нова Европа", пише в. „24 часа"
8 българи намират място в класацията "100-те предизвикатели на Нова Европа". Тя събира личности от Централна и Източна Европа, които променят света и подобряват живота на хората с идеите, рефлектиращи в дигиталното пространство.

Класацията на Рес Публика, Гугъл и Вишеградския фонд в сътрудничество с "Файненшъл таймс" и още няколко известни институции от региона се прави за втори път.

Списъкът отдава признание на хора, които - с куража им за иновации, опита им в областта на новите технологии, с уникалните си умения и социална активност имат глобално въздействие.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Турското буре барут", пише в. “Стандарт”
Точно преди година в президентския дворец в Анкара Реджеп Ердоган и Владимир Путин братски се прегърнаха и очертаха светлото бъдеще на двустранните отношения - до 2023 г. стокооборотът да достигне 100 млрд. долара и те да образуват фактически икономически съюз. На същата среща болезнено за българските уши руският президент провъзгласи: "Южен поток" е мъртъв, да живее "Турски поток".

Вече няколко дни след свалянето на руския бомбардировач Су-24 светът с изумление наблюдава как безжалостно се късат градените с години стопански, търговски и културни връзки. Освен тръбата за синьо гориво към небитието пое и 20-милиардният проект за атомна централа "Акую", за която руснаците вече похарчиха $3 млрд.

Без време се спомина безвизовият режим, Турция вече е "забранена зона" за руските туристи, които бяха около 4 млн. годишно. Авторитетното икономическо издание "РБК" изчисли потенциалните загуби от раздора на 44 млрд. долара.

Прочети още от в. “Стандарт”