“Всяка втора имотна сделка край Бяло море е с българи” четем във в. “Монитор”
Половината от покупките на ваканционни имоти по беломорското крайбрежие около град Кавала се правят от българи, научи Агенция Монитор.
„В кризата цените около Кавала паднаха с 40%, но сделките скочиха със 100%”, казва Николаос Куртидис, собственик на посредническа агенция, работеща в района. „Ниските цени бързо привлякоха много купувачи, най-вече от съседните страни”, добави той.
Според Костадина Димитрова, съдружник в същата фирма, до миналата година ценовият диапазон на имотите, които купуваха българите, бе от 50 000 до 100 000 евро. По думите й за нашенци, решили да купят имот около Кавала, няма сезон. „Разбира се, най-голямата активност е през пролетта или есента. Целта им в първия случай е да могат да ползват придобития имот на морето още през лятото”, пояснява тя. Според Димитрова, който има сериозни намерения да инвестира, идва и когато е лошо времето, за да види евентуалните дефекти на имота.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Фалитът на КТБ ще се забави още", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Година и половина след затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ) фалитът й е доникъде. Поредното удължаване идва от оспорения списък с кредиторите на банката. Там са хората и фирмите с депозити, Фондът за гарантиране на влоговете с неговите 3.7 млрд. лв. и т.н. Уточняването кой колко има да получава от банката е само първа крачка от процедурата, но изминаването й може да отнеме години. Едновременно с това синдиците на КТБ не напредват и с основната си задача - да събират суми от лоши длъ...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Предлагаме на Китай 49% от 7-и блок в „Козлодуй“", четем на първа страница на в. „24 часа"
Китай да стане партньор в новите блокове на АЕЦ „Козлодуй“ като финансира изграждането им. Това предложение ще направи в четвъртък премиерът Бойко Борисов към китайския министър-председател Ли Къциян по време на двустранната им среща в Пекин.

Предложението ще включва както построяването на 7-и реактор в „Козлодуй“, така и вероятно 8-и след 10-15 години, когато и сегашният 6-и блок излезе от употреба, разказа премиерът. Той обясни, че става въпрос за голяма китайска компания с опит в ядрените централи, но не назова името й.

Прочети още от в. „24 часа"

“6 „магистрали” на бежанците пресичат Странджа" четем на първа страница на в. “Труд”
Поне шест “,магистрали”, маршрути за влизане на бежанци в България, знаят местните хора в Странджанско. Седмият и най-новият път, през който влизат най-голямо количество мигранти, е през странджанското село Близнак.

През последните дни бежанците се увеличават. Вчера от границата край Малко Търново са били върнати 68 души, предишния ден - 67, още преди това - 60. “Като на война сме”, коментират местните хора.

Прочети още от в. “Труд”

“Оспорват вземания на кредитори в КТБ”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

В списъка са и 3,7 млрд., които трябва да се върнат на Фонда за гарантиране на влоговете

Вземания за милиарди левове на кредитори на фалиралата КТБ се оспорват. Това стана ясно от списък, който бе публикуван в Търговския регистър. Той е подписан от новите синдици на банката Ангел Донов, Кристи Маринова и Лазар Илиев.
Най-голямото от оспорваните вземания е 3,703 млрд. лв. на Фонда за гарантиране на влоговете. Това е сумата, която Фондът плати, за да бъдат изплатени гарантираните депозити до 100 хил. евро. 2,2 млрд. бяха собствените пари на ФГВБ, събрани чрез вноски от банките, а останалите бяха дадени на заем от бюджета. Ако оспорването бъде прието, фондът няма да получи нищо от средствата, които ще съберат синдиците на КТБ.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Кабинетът се провали с повечето си идеи за данъчни промени” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Кабинетът се провали с повечето си идеи за промени в данъчните закони за бюджетната 2016 г. Парламентът вчера гласува на второ четене предложените от правителството изменения в основния данъчен пакет в силно орязан вид. Никой от управляващото мнозинство не коментира политически отхвърлянето на текстовете. Това е втората редакция на данъчните закони, като някои от предложенията отпаднаха още при общественото обсъждане преди внасянето им в МС. Гласуването на промените в данъчните закони отваря път към гледането на второ четене на актуализацията на бюджета за 2015-а и проектобюджета за 2016 г.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Фискалният съвет беше избран с непрозрачни договорки", пише в. “Капитал Daily”
Парламентът избра в сряда петимата членове на Фискалния съвет, като за пореден път това стана чрез задкулисни договорки между парламентарните групи в Народното събрание. Новата структура се създава по европейски регламент с изискването да е независим орган, който да следи изпълнението на бюджета и да е коректив на Министерството на финансите. В нея влязоха основно партийни кадри и хора със спорна репутация. Така се очертава и Фискалният съвет да работи по-скоро като политически, а не експертен орган.

За негов председател беше избран бившият депутат от ГЕРБ Борис Грозданов, а за членове - бившият зам. финансов министър от НДСВ Любомир Дацов, неуспелият кандидат за управител на БНБ Григорий Вазов, бившият депутат от ДПС Юнал Тасим и издигнатата от БДЦ на Ковачки Дора Андреева, бивш зам.-министър на финансите в правителството на Иван Костов, впоследствие отстранена.
От състава на съвета отпадна икономистът Георги Ганев - един от малкото доказани макроикономически експерти. Беше отхвърлен и кандидатът на БСП - икономистът Димитър Иванов.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Държавният външен дълг расте с 20% годишно", пише в. “Сега”
Външният дълг на държавата расте неумолимо, като само за година се е увеличил с близо 1 млрд. евро. Към 1 октомври задълженията на сектор "Държавно управление" са общо 5.748 млрд. евро, обяви в редовната си статистика БНБ вчера. Това означава, че за 12 месеца борчът на държавата към външни кредитори е натежал с 19.4 процента. А до Нова година резултатът със сигурност ще се влоши допълнително. Само преди дни Министерството на финансите пласира облигации за 50 млн. евро зад граница. Сделката предизвика много критики, защото се оказа, че емисията е направена за единствен инвеститор при пълна непрозрачност, а условията на продажбата бяха определени от мнозина анализатори като неизгодни за България.

Прочети още от в. “Сега”

“Тръгваме на спа в Карлови Вари“, четем във в. “Монитор”
Ухажваме 30 млн. руснаци за рехабилитация у нас
Българите, които си плащат редовно здравните осигуровки, вече имат възможност да ходят на лечебни почивки в Карлови Вари, Баден Баден и всички европейски курорти. Това става по силата на европейската директива за трансгранично движение на пациенти, която определя и възможностите за рехабилитация на хората от общността, съобщи за Агенция Монитор Соня Спасова, секретар на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В момента активно се работи по прилагането на директивата. Само че разходите за нашенци ще се покриват до нивото, определено от българската здравна каса, което при нас е много ниско. Националната контактна точка е НЗОК. Освен това има възможност чужди пациенти на европейските здравни каси да идват в България на рехабилитация.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Улици в половин България тънат в мрак", пише в. „24 часа"
Улиците в почти половин България тънат в непрогледен мрак заради липса на осветление, показа проверка . В някои села въобще липсват улични лампи, а в други не стигат парите, за да се плащат сметките на енергото. Не по-различна е картината и в част от градовете. В Шумен три хиляди ученици от три училища в центъра на града ходят на училище в пълен мрак през зимата , защото по ул. "Добруджа" няма нито едно осветително тяло.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Пак се надяваме на руснаци за лятото", пише в. “Стандарт”

Ръст на руските туристи за следващото лято в България и Гърция прогнозират от бранша. Отказът на руските туроператори да изпращат гости в Турция и Египет ще стане причина за търсене на нови дестинации, обясниха изложители и гости на форума "Go2Balkans". В момента наистина страната ни е алтернатива за руските гости, но е много трудно да се направи дългосрочна сериозна прогноза заради непрекъснато променящата се обстановка в света, обясни Свидна Динева от организаторите на изложението.

Прочети още от в. “Стандарт”