Exxon Mobil обяви $28 млрд. инвестиции през 2010 г.
Последна редакция: 12.03.2010, 21:52
Публикуване: 12.03.2010, 13:58
Американският енергиен гигант Exxon Mobil Corp. увеличава инвестициите си през тази година с 4%, до $28 млрд., като се надява да повиши дела си на световния пазар за добив на природен газ, съобщава компанията, цитирана от агенция Reuters. Потреблението на природен газ в света ще нарасне през следващото десетилетие, така с прогноза аргументира намерението генералният директор на американската компания Рекс Тилерсън.
В момента сред най-големите проекти за проучване и добив на природен газ на Exxon Mobil са находищата в Катар, както и завършване на сделката по придобиване на американската газова компания XTO Energy Inc за $28 млрд.
До 2014 г. Exxon Mobil планира да инвестира всяка година между $25 и $30 млрд. През настоящата година компанията ще повиши с 3-4 процента добивите си, а в дългосрочна перспектива - средно по 2,3% на година.
Основният конкурент на „Газпром" и British Petroleum съобщи, че е завършил проучването на иракското находище в Западен Курн, чиито запаси се оценяват на 8,7 млрд. барела и в което Exxon Mobil държи дял от 60%.


Коментари (0) Най-старите отгоре
Вашият коментар