Служебното правителство препоръчва поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка да бъде спасена без намесата на публични средства, а чрез акционери и кредитори, които да я капитализират и да създадат ликвидност. „Предлагаме план за ликвидна подкрепа, а не за капиталова подкрепа", подчерта служебният министър на финансите Румен Порожанов в предаването „Тази сутрин" по bTV.

Той обяви още, че се търси възможност за частичен достъп до всички депозити - независимо дали са под или над гарантирания праг от 100 000 евро или 196 000 лв., в рамките на следващия месец. „Търсят се възможности, в рамките на ликвидността, за достъп до всички депозити - между 500 лв. и 1000 лв., така че хората с малки депозити да могат да получат на 100% парите си и да спадне напрежението поне сред тях.Процесът на търсене на решение за депозитите ще бъде един добър сигнал", увери Порожанов.

„Става дума за преструктуриране на кредитния портфейл - в рамките на период от около 18 месеца получателите на такава помощ да могат да имат възможност за временно изплащане на депозите", допълни Порожанов.

По-късно през деня във финансово министерство беше дадена пресконференция, на която министър Порожанов потвърди идеята за частично изплащане на депозитите. Още другият месец вложителите в КТБ, които имат депозити в рамките на средната работна заплата (около 800 лв.), трябва да имат възможност да получат достъп до парите си, заяви той по време на брифинга, предаде репортер на Money.bg.

Той посочи, че това е съвет към БНБ, който по закон нямал право да дава, но те пък от своя страна не са длъжни да го приемат. По думите му обаче, такава една стъпка би намалила напрежението около финансовата институция.

„Нашето желание е КТБ да заработи и да няма загуби на средства и изплащане на депозити, но правителството не решава съдбата на банката. Това, което в момента се извършва, е оценка на кредитния портфейл на банката, после ще се извършат одити дали има намаление на капитали. Надявам се да няма дупка", заяви още служебният финансов министър.

Порожанов прогнозира, че ако не се наложи подкрепа на банковата система с публични средства, бюджетният дефицит на страната ще остане в рамките на 3%, както е определен от Маастрихтските критерии на Европейския валутен съюз. „Ако се вземе политическо решение за подкрепа на КТБ с бюджетни средства, тези разходи ще надвишат 3% бариера за дефицита", предупреди финансовият министър, но успокои, че дори да бъде отворена процедура по свръхдефицит, тя не е „толкова драматични".

По думите на Румен Порожанов, какво се случва в КТБ знае само БНБ, която осъществява особения надзор, а кабинетът обсъжда с Централната банка какви сценарии биха могли да се приложат.

„Ние препоръчваме да се разгледат предложения на инвеститори - дали искат да участват в оздравителен план, с който да спасят банката, след което да индивидуализират параметрите на помощта", посочи финансовият министър.

Порожанов коментира по време на пресконференцията и състоянието на Първа инвестиционна банка, която също бе подложена на натиск в началото на юли и от нея бяха изтеглени стотици милиони левове в рамките на няколко дни.

В следствие на това държавата осигури ликвидност на банката в размер на около 1,2 млрд. лв. с цел финансовата институция да не спира работа, което можеше да доведе до масова паника.

Порожанов заяви, че състоянието на ПИБ е било коментирано с представители на Европейската комисия и банковите органи на общността, които са били на специална мисия у нас по негова покана.

Те са посочили че банката трябва да представи план за преструктуриране, който да включва начина, по който финансовата институция ще върне на държавата парите, които е получила.

Припомняме, че държавата изтегли тези пари с краткосрочна емисия дълг в началото на лятото и като падежът на емисията е през ноември.