Депутатите приеха на първо четене законопроекта за бюджета на страната ни за предстоящата 2014 година. След продължили три дена дебати относно парите, с които ще разполага България през следващата години, народните избраници най-накрая пристъпиха към гласуване, съобщава news.bg.

Правото си на глас упражниха в зала общо 211 депутати. „За" Бюджет 2014 година гласуваха 116 народни представители. Очаквано и неизненадващо всичките депутати 78 от ГЕРБ натискаха копчето, че са „Против" предложения от управляващите бюджет за следващата година. От становище се въздържаха 17 народни представители, които са именно гласовете на депутатите от „Атака".

Днес дебатът започна със спорове за парите за наука и образование. Драматично отсъстват приоритети и реформи в образованието. Това заяви депутатката от ГЕРБ Милена Дамянова по време на продължаващите дебати по проекта за Бюджет 2014, предават репортерите на news.bg.

Драматично отсъстват обещания, каза още бившият зам.-министър на просветата. Според депутатката обещаното увеличение на учителските заплати липсва в бюджета за 2014-та. Няма и повече пари за БАН, а дори академията ще получи по-малко в сравнение с 2013 г. - с около 2,5 милиона лева по-малко, според Дамянова.

От бюджета отсъства и подкрепата за малките училища, смята още тя. Драматично отсъства от бюджета прозрачност, категорична бе Милена Дамянова. Същинското за този бюджет е, че вие вземате, за да давате и откъде вземате, за да давате, попита тя.

Социалистката Татяна Буруджиева коментира на свой ред, че не може да се начуди на опозицията - как с липса на чувство за срам говорят за постиженията си. По думите й ГЕРБ изгонили учените от БАН, опитали се да я съсипят.

"В продължение на 4 години Симеон Дянков и ГЕРБ подложиха БАН на финансов геноцид", каза и лидерът на ДПС Лютви Местан. Той припомни изказването на бившия финансов министър, че в академията работят синодални старчета. Трябва да се извините на БАН, смята той.

С 20% е увеличен бюджетът на БАН в сравнение със „Симеон-Дянковите бюджети", обяви още Местан. Малко повече мяра в политиката не ви е излишна, обърна се той към опозицията. Засрамете се, ги призова Местан.
В БАН не работят синодални старчета, категоричен бе лидерът на ДПС и настоя опозицията да се извини на учените от академията.

Валентина Богданова от БСП настоя за повече приличие в зала по темата образование и наука. Тя припомни, че бюджетът на БАН за 2014-та ще е 75 милиона, а ГЕРБ са давали на академията 59 млн. лева. Това правителство, за разлика от вашето, е показало, че БАН го интересува, подчерта тя.

Образователният министър Анелия Клисарова взе думата и обясни, че кабинетът ще се бори в рамките на мандата си парите за образование да достигнат 4,2% от БВП, както е било през 2008 г.

Сега за сектора се предвиждат 3.8% от БВП или над 3 млрд. лева.
Що се отнася за БАН, разликата е в размер на 12 740 000 лева, посочи министър Клисарова.
За 4 години няма стратегия за развитие на висшето образование, каза още тя и обясни, че скоро тази стратегия ще бъде представена на обществеността.

За реформа в професионалното образование са заделени над 13 млн. лева. Близо 59 млн. лева пък са предвидени за програмата за намаляване на отпадащите ученици. С 6 милиона лева повече отделил кабинетът „Орешарски" за учителска квалификация в сравнение с предходния кабинет.

Лидерът на партия „Атака" Волен Сидеров очаквано определи обсъждането на Бюджет 2014 година в пленарна зала като безсмислено, тъй като според него държавата ни се намира в колониално робство.

Той определи България, базирайки се на износа ни, като държава не от третия, а от четвъртия свят. Причината за това според Волен Сидеров е, че България е поробена държава и нямаме правото сами да решаваме какво да правим с икономиката и с държавата си.

„Ние нямаме право да емитираме пари. Ние нямаме право да водим финансова политика, защото сме в рамките на една колониална схема. За всяко нещо се допитваме до МФВ и от там непрекъснато чуваме, че това няма да се пипа и т.н.", изброи още водачът на атакистите.

Липсата на конкуренция и развитие на родния пазар са сред другите изброени от Сидеров недостатъци на сегашната ни система.