Германското правителство обяви, че е предложило мерки за затягане на правилата за имигрантите от страни от Европейския съюз на фона на обвинения за злоупотреба със социалната система на страната от емигранти от България и Румъния, съобщават АП и The Local.

Вътрешният министър Томас де Мезиер каза, че кабинетът е предложил максимум шестмесечен престой на граждани на ЕС в страната, ако нямат работа. В допълнение той подчерта, че няма да бъде позволявано на имигранти да се връщат в Германия, ако са злоупотребявали със социалната система на държавата.

Де Мезиер обясни, че докато страната му приветства гражданските права за свободно движение в ЕС, някои градове в Германия са затруднени от големия наплив от емигранти от България и Румъния.

Предложението трябва да бъде одобрено от парламента.

Християнсоциалният съюз от месеци призовава за политика, „който лъже, излита" по отношение на имигрантите от ЕС.

Очаква се 250 милиона евро да бъдат отпуснати за градовете, които имат затруднения с икономическите мигранти от съюза.

Най-голямо брой имигранти през третата половина на 2013 година в Германия е имало от Полша - около 60 хиляди души. Тя е следвана от Румъния с около 40 хиляди; България и Италия с по около 15-20 хиляди души.

Но от германската Федерация на търговските съюзи критикуваха плановете, отбелязвайки, че те не се базират на реални анализи на нивата на миграция по икономически причини.