Говори се, че страните от Еврозоната участващи на днешната среща на страните от Г-20 обмислят идеята за отпускане на превантивни кредитни линии (т.н. PLC - precautionary credit lines) през МВФ на по-уязвимите от дълговата криза страни-членки на Еврозоната (визирайки се главно Италия и Испания). Това има за цел изграждането на ефективна "защитна стена" пред разпространение на суверенната дългова криза в Еврозоната.

Също така според източници участващи на днешната среща на Г-20, страните от Еврозоната обмислят идеята за обединение на тяхното дялово участие в МВФ (на техните т.н. Специални права на тираж в капитала на МВФ) и за предложение за нови 6 месечни кредитни линии на МВФ за закъсали в дългово отношение страни-членки на Еврозоната, които да представляват до 500% от размера на отделните квоти на участие на съответните страни в МВФ.

Според друга информация от Г-20, тези нови кредитни линии обаче няма да бъдат достъпни за страни намиращи се вече "окото" на дългова криза в Еврозоната като Италия и Испания?

Според друга "информация" от срещата на Г-20, Еврозоната и МВФ пък обмислят обединение на всички SDR (Специални права на тираж) на всички 17 страни-членки на Еврозоната (а сега общият обем на квотите в МВФ на цялата Еврозоната е за около 45-46 млрд. SDR-та или за 52.441 млрд.евро), като за тези общи средства, МВФ да има възможност да отпуска превантивни кредитни линии (т.н. PLC-та) на проблемни в дългово отношение европейски страни за до 1000% от тази квота на участие на Еврозоната в МВФ  - или цели 524 млрд.евро. Това, в комбинация с обещанията за ливъридж на Европейския спасителен фонд (EFSF) до 1 трлн.евро в крайна сметка може да направи един по-масивен пакет от възможна финансова помощ (т.н. „защитна стена”) , който да предотврати риска от силен "заразен ефект" на дълговата криза в Еврозоната (при евентуален фалити и излизане на Гърция от Еврозоната?). Ако този принцип се приложи за Италия (чиято квота сега в МВФ е за 6.725 млрд.евро), това би направило възможно отпускането на спешни кредитни линии от МВФ за евентуално до 67.25 млрд.евро. Ако този принцип се приложи за Испания (чиято квота сега в МВФ е за 2.895 млрд.евро), това би направило възможно отпускането на спешни кредитни линии от МВФ за Испания за евентуално до 28.95 млрд.евро.

Според икономисти обаче, ако няма реално увеличение на размера на капитала на МВФ (нещо против което за сега обаче е САЩ), реалният ефект от това предложение би било увеличение с не повече от 500% на размера на възможните превантивни кредитни линии към Еврозоната, което прави размер на възможна спасителна финансова помощ за региона в размер на около 250 млрд.евро.

Също така не се разглежда, дали при едно такова решение няма да дойде риск от страна на кредитните агенции с оглед риска за едно такава концентриране на огромни по размер възможни заеми към Еврозоната в случай на опасност от фалит за Италия или Испания?

Също така по пазара се говори, че в проекто-комюникето от важната двудневна среща на Г-20 започнала днес ще се постигне споразумение за общ план за икономическия растеж и разкриване на нови работни места. Говори се, че комюникето от срещата на Г-20 ще се говори за наложителни промени в т.н. кошница валути влизащи в т.н. SDR-та на МВФ (SDP или т.н. специални права на тиража е общо казано международната "парична" единица на МВФ, която е "кошница" от четири валути - евро, долар, британски паунд и йена) - т.е. влизането и на други валути (б.р. китайския юан може би, но той все още не  е признат в световен план като свободно търгувана валута).

В проекто-комюникето от срещата на лидерите на Г-20 също така се говори за "екшън план" конкретно за Италия, която да се справи със своите бюджетни проблеми (дефицит). Споменава се, че започвайки от 2012г., Италия ще трябва да редуцира дела на своя дълг към БВП на страната, като до 2013г. страната да постигне и почти балансиран бюджет.