Криза за лекарства от Нова година
Надписи на медикаментите само на български от 1 януари
Чуждестранни производители отказват внос у нас
Криза за лекарства очаква българинът още в началото на 2009 година. Все повече нашенци ще прекъсват лечението си, тъй като няма да имат пари за медикаменти, а дъното на здравната каса ще лъсне до три месеца заради икономическата криза, високия данък добавена стойност върху хаповете и нови изисквания на Министерството на здравеопазването за техните опаковки, съобщиха за "Монитор" фармацевтични производители.
Големи компании няма да внасят свои лекарствени продукти в нашата страна, тъй като от 1 януари не само външната опаковка на медикаментите, но и първичната, каквато са блистерите, ще трябва да бъдат надписани на български, заяви Деян Денев - изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Нашата страна е един от шестте най-малки пазари в Европа. Те и до сега нямаха особено голям финансов интерес да продават у нас, но новото изискване оскъпява производството, а компаниите ще претърпят финансови загуби, ако не успеят да ги продадат на нашия пазар. Залежалите количества не могат да се реализират другаде заради надписите на български, поясни той. Към разходите им се прибавят и таксите за пререгистрация, която трябва да платят на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Към момента в нашата страна се продават 5000 чуждестранни лекарствени продукта. Променени трябва да бъдат надписите и на хапчетата, които вече са внесени у нас, дори на тези в складовете на аптеките.
По данни на агенцията от ноември около 50 на сто от продуктите, продавани до момента в България, не са готови да бъдат пуснати на пазара още от 1 януари 2009 г. Партиди ще бъдат блокирани дори само ако се окаже, че кутията е с надпис на български, но английският е останал върху блистера.
Националната здравноосигурителна каса ще закъса с парите за отпусканите безплатно или с намаление илачи на болните още към месец април, алармираха междувременно собственици на аптеки.
До момента тя и Министерството на здравеопазването се стараят да удържат положението с контрол върху цените им.
Търсенето на лекарства в България се увеличава, защото населението застарява, хората стават все по-болни, а медикаментозните терапии все по-нови и по-скъпи. За да станат достъпни, е необходимо държавата да контролира цените им. Колкото и да се старае обаче, тя поема твърде малка част от стойността им, което не е кой знае какво финансово облекчение за пациентите, каза Деян Денев.
У нас, за да продава един чуждестранен производител своите продукти не само чрез НЗОК, но и свободно в аптеките, цените им трябва да са определени според тези в 8 страни-членки на Европейския съюз, където те са най-ниски. В референтните държави обаче ДДС-то е между 4 и 10 на сто, а у нас то е 20 процента, което допълнително качва крайната цена.
За тази година бюджетът на НЗОК за лекарства бе 295 млн. лв., а за 2009 г. е 330 млн. лв. От тях 14 млн. лв. са за покриване на стари дългове за илачи. От догодина касата ще трябва да плаща ДДС и за помощните средства, като инхалатори и тест лентички например, за които досега такъв налог не се събираше от нея, припомниха производители. За тях ще отидат 8 млн. лв.
Очаква се и увеличение на надценките за търговците на дребно, което още повече утежнява положението на болния. В момента касата плаща между 0 и 5 на сто надценка за търговец на едро и около 12% - на дребно. Занапред те скачат съответно от 6 до 9 на сто и 18 -22 процента, пресметна Деян Денев.
Достъпът на значителна група от населението до медикаменти ще бъде отрязан заради непосилните цени, заяви Денев. Докато бюджетът на НЗОК за лекарства все пак е увеличен, то този на Министерството на здравеопазването, с който ще се плащат лекарствата по спечелени търгове, е намален, добави той. Сред тях са и препаратите за ретровирусна терапия за поддържане на инфектирани с ХИВ и развилите вече СПИН.
Около 1000 000 са хронично болните с различни заболявания на година, които получават безплатни или с намаление. Всяка година новите хронично болни са 3000.
"Нуждите на новооткритите болни няма да могат да бъдат посрещнати. Количества от последно поколение медикаменти също няма да могат да бъдат закупени, защото докато за 2008-а МЗ разполагаше със 145 млн. лв. за лекарства и помощни средства, то за 2009 г. има само 137 млн. лв., твърди Денев. По думите му публичните средства за лекарства за догодина няма да бъдат увеличени реално. Единственото, което ще се увеличи, е търсенето на евтини медикаменти.
18% от сънародниците ни са били принудени да се откажат от лечение заради невъзможност да си плащат илачите, показва изследване на "Галъп". По мнението на някои дистрибутори на медикаменти към пролетта, когато се очаква най-остро да се почувства икономическата криза у нас, е възможно те да станат двойно повече.
Силвия Николова
Архив
/
Криза за лекарства от Нова година