Добруджанският фасул, който купуваме в търговската мрежа, не е родно производство.

Земеделската култура се внася от Китай, но в магазините се представя като местна реколта, каза директорът на Добруджанския земеделски институт Петър Петров, предаде БГНЕС.

Институтът представи най-новите семена на откритото на специализирано изложение "Борса за семена и посадъчен материал". Научното звено край Генерал Тошево е единственото в страната, което произвежда семена за фасул.

Посетителите на щанда имаха възможност да разгледат три сорта - "Добруджански ран", "Добруджа 7" и най-новият сорт "Еликсир".

Последната разработка се отличава с изключително добра варимост - за 20 минути в тенджера под налягане. В наличност има около 5,5 тона семена от фасул, които се продават на цена от 5 лв/кг.

В последните години обаче се наблюдава намаление на площите, които се сеят с боб, тъй като земеделската култура се отглежда трудно, каза Петър Петров.

Той увери, че тази година институтът ще пусне в продажба около 30 тона семена за слънчоглед. Разработени са и нови сортове - "Валин", "Апис" и "Лазарица".

При новите сортове вече се наблюдава по-висок добив на масло с около 8-12 процента. Сортовете са устойчиви, а добивът им варира от 300 до 360 кг/дка. Институтът е разработил и четири нови сорта пшеница, които в момента чакат одобрение.

Нямаме случаи, в които български фермери да заплащат, за да разработим искан от тях сорт, каза Петров. Има обаче разработки за чуждестранни земеделци.

Вече има създаден съвместен хибрид слънчоглед между ДЗИ и френската фирма "Апекс". Хибридът обаче все още не е именуван. По-старият хибрид слънчоглед "Марица" вече е признат в Молдова.

В изложението, което бе открито вчера, се представят 77 фирми от България, Турция, Чехия, Сърбия, Германия, САЩ, Испания, Дания, Холандия, Франция.