„София под вода заради строително безхаберие" е водещото заглавие на „Сега"
Въпреки всички клетви на институциите и изхарчените пари есенният порой през почивните дни доказа безпомощността на властта. Непочистени и затлачени от строителни отпадъци реки излязоха от коритата си. Заради интензивното и безконтролно застрояване и неадекватната инфраструктура мътни реки потекоха от Витоша към София и заляха ключови улици в столицата.
Най-проблемни се оказаха и тези области от страната, които обичайно потъват при първия по-обилен дъжд - София-област, Перник, Пазарджик, Смолян.
В много райони на София водата изби и заля мазета, гаражи и жилищни сгради. Причината е в непочистените канализационни шахти и речни корита, убедени са експерти. Заради новото и много интензивно строителство в столичните квартали "Хладилника" и "Княжево" пък канализацията им е с недостатъчен капацитет и няма как да се справи с проливния дъжд. Строителните отпадъци са запушили много от естествените пътища на водата, която идва от стръмните склонове на Витоша, и това образува реки, които наводниха столичните бул. "България" и "Пушкин". Проблемно бе и Околовръстното шосе, където в отделни участъци водата достигаше над 30 см.
Водолази на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии бяха пратени да спасят двама охранители, оградени от придошлата вода в столичния кв. Панчарево. Заради усложнената обстановка екипите бяха в готовност да евакуират болницата в квартала. Заради скъсана дига бе застрашена и психиатричната болница "Св. Иван Рилски" в Курило, район Нови Искър. Достъпът до болницата бе прекъснат, но опасност за настанените в нея нямаше. Спасителните екипи работиха по изграждането на нова дига.
Възрастно семейство бе евакуирано от екипи на Гражданска защита в пернишкия кв. "Мошино". Намесата на спасителите се наложила, тъй като хората не успели да излязат от къщата си, залята от придошлата вода.
От събота вечерта язовир "Ивайловград" прелива с около 150 кубически метра в секунда. За това от екоминистерството са уведомили Гърция и Турция.
Прелели реки са наводнила имоти в елинпелинските села Голема Раковица и Караполци. Реката в разложкото село Баня също е изляза от коритото си и е заляла дворове и мазета. Заради авария в далекопровода без електричество от вчера на обяд бе монтанското с. Мокреш. В Смолянска област пък без ток са десетина села, сред които Гела, Триград и Кестен.
Критично бе и положението около реките Въча и Девинска, които повишиха нивото си с около 1.5 м. Водата завлече дървен материал и това създаде опасност от затваряне на отбивния тунел на яз. "Цанков камък". Фирмата, наета за почистване, работи за отстраняване на нанесения материал.
В Чепеларе падна каменна подпорна стена, дълга около 25 м, и затрупа гараж с автомобил в него. Дерето над черквата "Св. Атанас" в града е затлачено и водата наводнява околните къщи.
Реките Струма и Рударска пък влошиха ситуацията в община Перник. Те наводниха тролейбусното депо, подлеза на главен път Е-79, къща в града и други две в с. Рударци. Спасителна група е изтеглила заседнал автобус с чуждестранни туристи и ТИР в наводнения район на главния път за Кулата. Туристите пътували към Гърция, но двигателят на рейса загаснал при преминаване през наводнения участък при отклонението за Благоевград. На същото място заседнал и товарният автомобил.
Наводнени улици заради запушени шахти имаше и в община Пловдив. По отпушването им работиха екипи на ВиК и Гражданска защита.
Синоптиците обещават дъжд и за днес. Затова са изпратени предупреждения до областните управители и кметовете за осигуряване проводимостта на речните корита и отводнителната инфраструктура.
„Индустрията застина пред заплахата от газов удар" е водещотот заглавие на „Дневник"
Топлофикациите и компаниите от химическата, металургичната и керамичната индустрия са изправени пред нов ценови шок заради обявеното от "Булгаргаз" намерение да поиска 33.5% поскъпване на природния газ от януари 2008 г. Ако предложението бъде прието от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), големите консуматори ще плащат с 111.54 лв. повече за 1000 куб.м газ, или 443.84 лв. без ДДС. Поскъпването ще е рекордно за последните десет години.
Новината за подготвяните нови цени хвърли в паника компаниите, които все още не са се отърсили от юлското повишение на цените на тока с 30 до 45%. Към момента те дори отказват да пресмятат какво ще е отражението на поскъпването върху продукцията им в очакване на негативен отговор на регулатора към предложенията на "Булгаргаз".
Неофициалните коментари от министерството на икономиката обаче, което е принципал на газовата компания, не подкрепят подобни надежди. Индустрията трябва да свикне с пазарните цени и да направи инвестиции в енергоефективни производства, казаха в неделя представители на ведомството. Оттам отхвърлиха възможността държавата пак да се откаже от дивидента си от газовата компания, за да смекчи ценовия удар, както стана преди месец и половина.
Повечето от пещите в металургията са на газ. Но цените на стоманата вероятно няма да бъдат променяни дори ако предложението на "Булгаргаз" бъде одобрено, защото се влияят от тези на международните борси, коментира председателят на Българската асоциация на металургичната индустрия Политими Паунова. Това означава, че разликата ще се поеме от самите компании.
Паунова обясни, че поради липсата на диференцирани цени на синьото гориво за различните потребители индустрията ще трябва да поеме цялото увеличение, докато в другите държави тарифата за големите потребители е по-ниска в сравнение с цените за останалите. По думите й освен поскъпването на петрола в предложението на "Булгаргаз" трябва да бъде отчетено поевтиняването на долара с около 20% от началото на годината.
С над 80 лв. на тон ще се оскъпи продукцията на "Агрополихим" при тези цени, пресметна изпълнителният директор на предприятието Васил Александров. Той изрази учудването си, че поскъпването на горивото в България е нелогично високо в сравнение с други страни от ЕС и САЩ. Новите цени ще ни накарат да преразгледаме плановете си за инвестиции в увеличаване на производството и ще ги насочим основно към проекти за енергийна ефективност, коментира изпълнителният директор на "Хан Аспарух" Спас Шопов. Той пресметна, че себестойността на продукцията ще се увеличи с 9% само от природния газ, без да се включва очакваното увеличение с 10% и на електроенергията от 1 юли 2008 г.
Парното трябва да поскъпне поне с 10% заради очакваното увеличение на природния газ, смятат енергийни експерти. И в момента цените на парното изостават в сравнение с разходите за горивото, а те ще се вдигат още, коментира изпълнителният директор на "Топлофикация - Пловдив" Мирко Угринов. Той обясни, че непрекъснатите промени създават несигурност в дружествата и потребителите, които и в момента трупат задължения към топлоснабдителните компании. Угринов не се ангажира колко дълго пловдивската компания би издържала без корекция в цените.
Все повече затъваме, ново поскъпване на природния газ ще е съкрушаващо за дружествата, оплака се изпълнителният директор на "Топлофикация - Велико Търново" Милчо Михайлов. Той обясни, че топлофикациите плащат авансово гориво на "Булгаргаз", а след това събират задълженията от абонатите. Според него дори компаниите да получат възможност да увеличат цената на парното от средата на отоплителния сезон, единственият ефект ще е ново натрупване на задължения от страна на абонатите. Преди седмица "Булгаргаз" предупреди топлофикационните дружества, че ще ограничи подаването на газ, ако не обслужват задълженията си. Изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов отказа да посочи общия размер на задълженията и кои дружества са заплашени от спиране на горивото.
"Булгаргаз" само пробва как ще реагират комисията и потребителите на подобно увеличение, коментираха от ДКЕВР. Същото мнение изразиха и някои от компаниите. От регулаторната комисия обясниха неофициално, че ако предложението на компанията бъде прието в този вид, ще доведе до истински срив в дейността на топлофикациите и на химическата индустрия.
От икономическото министерство дадоха да се разбере, че ще подкрепят крайното предложение на "Булгаргаз". В него се включва и изпълнението на ценовия график по новите договори за доставка и транзит с "Газпром", сключени в края на миналата година. Те предвиждат до 2012 г. цените на синьото гориво в България да достигнат пазарните. Първата корекция трябваше да стане през април и да я последват промени и през следващите тримесечия. През април цената на синьото гориво поскъпна само с 4%, следващото увеличение беше през октомври с 9%. През това време петролът поскъпна рекордно до 98 долара за барел, а мазутът с 1% и с 3% сяра, който също се включва във формулата за цената на природния газ - съответно със 122% и със 115%. Така на практика задържането на цените през годината избива в опит за рекордно поскъпване от новата 2008 г.
От икономическото министерство в неделя съобщиха още, че министър Петър Димитров ще поиска от регулатора да опрости процедурата по промяна на цените. Идеята е тарифите на природния газ и на парното да се изменят едновременно, за да не се поставят топлофикационните компании в неизгодната ситуация суровината им да поскъпва, без те да могат да променят цените си. Неотдавна самите топлофикации предложиха на ДКЕВР да изравни регулаторния период за природния газ с този за топлинната енергия.
За компаниите от химическата и металургичната промишленост най-вероятно ще се наложи да свият производството си и да преразгледат инвестиционните си програми, коментира Георги Стоев от анализаторското звено "Индъстри уоч". Той не прогнозира сериозен ефект върху домакинствата по две причини. Първата е, че броят на газифицираните домакинства е незначителен. Втората е, че най-засегнатите индустрии работят основно за износ, затова поскъпването на продукцията им няма да се отрази осезаемо върху инфлацията вътре в страната.
"7 щатски БТР-а взимаме за Коледа" е водещото заглавие на „Труд"
Родната пехота ще се въоръжава с нови US бойни бронирани машини М1117, научи "Труд" . Те са производство на американската фирма "Текстрон Марин & Ланд" , която спечели конкурс в съревнование с пет компании. Сделката е за седем БТР-а на стойност 14 млн. лв., които кабинетът отпусна спешно за контингентите ни зад граница. Неотдавна командващият сухопътните войски ген. Иван Добрев заяви за "Труд", че ни трябват 60 машини. Според експерти М 1117 е с висока степен на защита. Американците обещават до Коледа да доставят БТР-ите.
"София е загубила милиони от схемата с балирането", информира „Дневник"
Общински съветници и администрацията на Столичната община са единодушни, че градът е загубил милиони от затварянето на депото за отпадъци в Суходол, което сега се оказва, че може да работи още 18 месеца. Според съветници от ДСБ няма оправдание за кмета, че е позволил софиянци да платят над 150 млн. лв. за надписани количества боклук, балиране и извозване в провинцията, които е можело да им бъдат спестени. На първото заседание на новия Столичен общински съвет те ще поискат създаване на временна комисия, която да установи какви са загубите за града от кризата с боклука и кои са виновниците за нея.
За миналата година държавата и общината са похарчили общо 50-60 млн. лв. за извозването на балирания боклук от София до други градове, каза в събота кметът Бойко Борисов. Той също обяви, че две години подред се дават нахалост 26 млн. лв. само за опаковането на сметта. Кметът обаче обеща на жителите на кв. Суходол 30-40 млн. лв. "в следващите няколко години", ако приемат мирно боклука. Преди две години той им обещаваше 26 млн. лв., колкото струва на година балирането, но те отказаха.
"Не зная откъде ще дойдат тези 40 млн. лв.", коментира в неделя зам.-кметът по финансите на София Минко Герджиков. Миналия четвъртък, когато правителството взе решение за отварянето на депото в Суходол, Герджиков обяви, че не се предвиждат никакви компенсации за суходолци. Той не е сигурен дали въобще ще се стигне до извозване на сметта в Суходол заради протестите на местните жители. Зам.-кметът по финансите не е съгласен с изчисленията на ДСБ за загуби от надписани количества смет и балирането. Според него депонираното количество смет в Суходол е равно на извозеното, защото пред депото е имало електронна везна. Свободният обем в сметището е в клетка, за която се е чакало разрешително. Не е известно има ли вариант общината за след 18 месеца, когато Суходол трябва да бъде затворено, а заводът за преработка на смет още няма да е готов.
Отварянето на сметището беше един от малкото варианти за решаване на проблема с боклука на София, без България да бъде глобена от Брюксел. В средата на октомври Европейската комисия изпрати официална забележка относно съхраняването на боклука в София.
Тогава зам.-кметът по екологията Мария Бояджийска обяви, че единствените варианти за депониране на боклука в съответствие с европейските изисквания са да продължи извозването на сметта в депата на други градове или да се отвори сметището в столичния кв. Суходол.
Площадката в софийското село Горни Богров, която отговаря на изискванията за временно съхранение на боклук по нашите закони, също може да бъде атакувана като лошо временно решение от Брюксел, каза тогава Бояджийска. От официалния отговор на държавата и общината до Европейската комисия, който трябва да бъде изпратен до края на годината, ще зависи дали България ще плати глоби и в какъв размер заради кризата със сметта.
"Брикел" купи три предприятия в Сърбия", пише „Монитор"
Българските фирми "Брикел" и "Медия свят" досега са купили три предприятия в Крушевац "Траял Корпорация", "Топлана" и "Победа", писа сръбският вестник "Блиц" . Въпреки че двете компании официално не са свързани, неофициално и те и други фирми, купували сръбски компании /мината Ковин, "Невена", Сърбиянка"/ обединява българският бизнесмен Христо Ковачки, един от най-влиятелните хора в България, добавя "Блиц", цитиран от агенция Фокус.
Ковачки е най-силен в областта на енергетиката, собственик е на верига магазини и много недвижими обекти, а от скоро се занимава и с политика, припомня още изданието.
"Брикел" се споменава и като евентуален купувач на Земеделския комбинат "Делишес", който се подготвя за продажба чрез търг за трети път. Предишните два търга бяха неуспешни.
Иначе, според неофициална информация, българите проявят голям интерес към регионалната Радио-телевизия Крушевац, която се очаква да бъде продадена на търг до края на годината, но и за стратегически важния химически комбинат "Жупа", пише вестникът. Горан Красич, председател на Регионалната стопанска камара, смята, че компаниите от България проявяват интерес към закупуването на фирми в Крушевац, но и в цяла Сърбия заради излишъка от капитал в новата членка на ЕС.
У нас собственикът на "Брикел"е сред кандидатите за изграждането на нова мощност в "Марица изток".
Идеята е дружеството да бъде 50:50 собственост на "Брикел" и на чешката CEZ, която е собственик на електроразпределителните дружества в Северозападна България.
Смесената фирма ще иска да построи от 700 до 1000 мегавата мощност, като стойността на инвестицията ще бъде между 700 млн. и 1 млрд. евро. Основният източник на средствата ще бъдат банкови заеми. Процедурата за избор на инвеститор на новата ТЕЦ още не е обявена. Но интерес за участие са обявили и от италианската Enel, немската RWE и американската AES.
Ако не бъде избран за новата ТЕЦ, Ковачки смята да построи заместваща мощност от 200 мегавата на площадката на "Брикел". Ковачки преговаря с CEZ и с френската Dalkia и за продажба на дялове в контролираните от него топлофикации. Разговорите са за по-големите му топлофикации Бургас и Плевен. Ковачки не изключва и възможността за партньорство с една от двете компании в бъдещата приватизация на "Топлофикация-София". Бизнесменът вече е концесионер и на държавните мини "Бобов дол". Неотдавна пък беше финализирана сделката за покупка на дружеството "Ораново", което е концесионер на мина "Ораново" и мини "Бобов дол".
„Хотелите "Хранков" - в позорния списък на данъчните", научаваме от „Сега"
"Хотелска верига Хранков" е сред 1772-те дружества, които фигурират в позорния списък на клиентите на НАП с големи просрочени задължения - данъци и осигуровки. Дружеството, което се държи от лицето Пламен Симеонов Хранков, дължи на хазната над половин милион лева. Държавата обаче много трудно ще си събере тези пари, защото фирмата няма имущество, няма пари по банкови сметки, не е представено обезпечение, поясниха експерти.
Длъжниците, които не са внесли данъци в размер над 5000 лв. и също нямат имущество, са 7105 към края на септември, сочи справката на Националната агенция за приходите. Дълговете, някои от които не могат да се съберат в продължение на години, са за стотици милиони левове. Сред длъжниците от години присъстват имена на партии като "Демократическа партия в България", "Нова консервативна партия", "Народна партия 1894 г.", а също и "Християнрадикална партия", която дължи на бюджета и едва ли някога ще плати над 28 млн. лв.
Само през септември в позорните списъци са влезли 195 нови длъжници само от София, съобщиха от НАП. Общият размер само на техните дългове е 130 млн. лв.
Агенцията съветва гражданите и фирмите да следят списъка с длъжниците в интернет, за да се предпазят от неволно включване в престъпни схеми. Позорният списък е и мярка срещу фирмите, участващи в измами и вериги за източване на ДДС.
За 2500 лица с трудно събираеми задължения данъчните в София са започнали проверка за това дали има основания да бъдат дерегистрирани по ЗДДС. 106 сигнала до прокуратурата за лица, които не плащат дългове си към хазната в особено големи размери, са пратили столичните данъчни от началото на годината, съобщиха още от агенцията.
„Над 2/3 от фирмите нямат хора за европроектите", информира „Дума"
От българските фирми 73 на сто нямат обучени служители за разработване и изпълнение на проекти, по които да се усвояват средства от европейските фондове. Това показва проучване на Програмата за развитие на ООН (ПРООН). Близо 30 на сто от фирмите нямат служители и сътрудници, които владеят английски език. 27 на сто от родните фирми пък не могат да си позволят да финансират разработването на проекти, а 32 процента нямат възможности за съфинансиране. Данните бяха изнесени от Емилияна Живкова, представител на ПРООН.
Профилът на "най-неподготвената фирма" сочи, че тя се намира в община от селски район, развива дейност в сферата на услугите и има около десет служители. Най-подготвени пък били консултантските и счетоводните фирми, които обаче нямат желание да сътрудничат с по-малките фирми и неправителствените организации.
Изследването сочи още, че 30% от българските общини нямат никакъв проектен опит за усвояване на европейски средства, а 26 на сто не могат да финансират разработване на проекти. 34 процента от общините имат възможност да съфинансират проекти само с до 50 000 лева годишно.
Около 30 на сто имат само един служител, ползващ английски език, а 21% - под 40% специалисти с висше образование. Най-големи затруднения в усвояването на европари изпитват малките общини с до 10 000 жители. Предимно финансови затруднения изпитват общините с до 20 000 жители.
Кратките срокове за представяне на проекти, липсата на прозрачност и липсата на подготвени проектни проучвания са основните спънки пред общините, чието население е между 20 000 и 100 000 души. В големите общини с над 100 000 жители основните трудности са кратките срокове и високата конкуренция.
Едва около 30% от неправителствените организации у нас се смятат за подготвени за усвояване на средства от европейските фондове, показва изследването. Най-неподготвени са малки организации за гражданското управление, в които работят до пет доброволци, а най-подготвени са национални организации и бизнес центрове.
„Субсидират пчеларите с над седем милиона," съобщава „Новинар"
Производителите на мед ще получат 7,4 млн. лв. по Националната програма за пчеларство за периода от 2008 до 2010 г., съобщиха от Държавен фонд "Земеделие". Програмата е изработена по препоръка на Европейската комисия. Пчеларите ще могат да кандидатстват с проекти за финансово подпомагане от началото на декември тази година до 15 май 2008 г. в областните служби по земеделие и гори.
Основните цели на програмата са да се подобрят условията за производство и търговия на пчелни продукти, както и качеството на меда. Други приоритети на програмата са да се увеличи конкурентоспособността на българските производители, да се създадат нови работни места в сектора и по-високи доходи на пчеларите.
50% от средствата, предвидени по програмата, са осигурени от ЕС, а останалите са от бюджета на Фонд "Земеделие". Изплащането на парите ще става най-рано един месец след приключване на проекта, но не по-късно от 31 август.
„Затягат се изискванията за инвеститорите при IPO-та", пише „Дневник"
Инвеститорите на предстоящите публични предлагания (IPO) ще могат да подават поръчки при посредниците си до размера на притежаваните от тях банкови депозити, акции или дялове от взаимни фондове. Това обявиха в петък от Комисията за финансов надзор, след като някои посредници поискаха от регулаторния орган становище как клиентите им могат да удостоверят, че ще са в състояние да платят заявените от тях поръчки.
Към момента част от инвестиционните посредници са принудени да изискват от клиентите си да превеждат парите за поръчките предварително или до сумата на паричните средства, които са налични в подсметките им. Ограничението е свързано с влязлата в сила от началото на месеца Наредба 38 за дейността на посредниците. Наредбата позволява и заявките да бъдат изплащани след покупката на ценните книжа, стига клиентите да докажат, че ще изпълнят задължението си, но тъй като тя не казва как точно да става това, към момента тази опция до голяма степен е замразена.
Банковите гаранции, извлечения от депозити, портфейли от акции и дялове от взаимни фондове ще могат да бъдат приемани като доказателство, че клиентите са в състояние да платят поръчките си. Това потвърди пред "Дневник" проф. Милчо Стоименов, говорител на комисията и в момента оглавяващ управление "Надзор на инвестиционната дейност". В близките дни, максимум до края на седмицата, се очаква да има и официално становище на регулаторния орган по въпроса, тъй като след това предстоят първични публични предлагания, към които се предвижда силен интерес.
Междувременно някои от посредниците вече обявиха, че за новите емисии акции наред с пари в брой ще приемат и парични еквиваленти. Инвеститорите ще могат да гарантират заплащането на поръчките си чрез предоставяне на извлечения от банкови депозити, дялове от взаимни фондове на "Елана фонд мениджмънт" и портфейлите от акции, които притежават при нас", заяви Милослав Стоянов, директор инвестиционно банкиране към инвестиционния посредник "Елана трейдинг", който ще е водещ мениджър на първичното предлагане на енергийната компания "Енемона".
Въпреки че в проспекта на "Енемона" няма изискване за предварително заплащане на книжата, очакванията са посредниците да се презастраховат срещу огромно презаписване от типа на това на "Трейс груп" (близо 1500 пъти), като приложат ограниченията от Наредба 38. По този начин на практика, както и на последните първични предлагания, инвеститорите ще имат възможност да пускат по-високи заявки от това, което реално искат да запишат, но ще го правят до тавана на покупателните си способности.
Рекордното презаписване на емисията на пътностроителната компания "Трейс груп" в края на миналия месец принуди Комисията за финансов надзор да се ангажира с изработването на допълнителни наредби, които да ограничат т.нар. кухи поръчки, които участниците на пазара пускат, за да могат да запишат акции на компании, които стават публични и увеличават капитала си чрез емитиране на нови книжа. Обявените актуални варианти за пресичане на тази тенденция бяха два - 30 на сто от стойността на поръчките за едно IPO да се депозират предварително от всички инвеститори или другият - само физическите лица да внасят цялата сума по заявките си, както е в Хърватия. В същото време обаче има и опасения, че това ще доведе до отблъскване на инвеститори и към момента все още не е подготвен конкретен проект.
„Махат глобите за подаръци по Коледа", научаваме от „Стандарт"
Раздаването на подаръци в игри на компании няма да се наказва с глоби. Това гласи новият Закон за защита на конкуренцията, който предстои да се разгледа в Министерския съвет. Така частните фирми свободно ще могат да подаряват туристически пътувания, автомобили или скъпи телевизори на своите клиенти.
Досега игрите, които раздаваха награди, се разглеждаха като нелоялна конкуренция и можеше да отнесат глоба от 5 хил. до 300 хил. лв. за първо и от 100 хил. до 500 хил. лв. за второ нарушение. С новия закон игрите ще се считат за промоции и няма да се наказват с никакви глоби. Отпадат и ограниченията за размера на наградите. Според сегашния закон, който е от 1998 г., те не трябваше да превишават сто пъти стойността на продавания от фирмата продукт, както и да не са по-големи от десет минимални работни заплати.
Глобите за нарушения на Закона за конкуренцията ще се определят като процент от оборота на фирмата за предходната година, гласи проектът. Сега глобите са в абсолютна сума и се движат в големи граници от 5 хил. до 300 хил. лв.
Фирмите ще искат разрешение за сливане от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), ако общият им оборот надвишава 20 млн. лв., предвижда проектът. Сега прагът е 15 млн. лв. Фирмите, които участват в картелни сделки, но доброволно сътрудничат на КЗК, няма да бъдат глобявани.
„МВР дебне катаджии по магистралите", разкрива „Новинар"
Служители на инспектората към МВР започват проверки за лоялност на всички мобилни екипи от пътни полицаи по пътищата в страната. Инспекторатът ще командирова свои хора, за да могат да се оценят качествата и евентуалните пропуски в работата на катаджиите.
Те ще дебнат в Бургаска, Варненска и Добричка област засега, като по пътя си ще минават да контролират магистралите "Хемус" и "Тракия". През лятото на тази година от инспектората проведоха тестове на всички пътни полицаи за лоялност, като специалистите им написаха определени препоръки.
На предишни подобни акции по време на придвижването на тестващите екипи по планираните трасета бе установено, че големи участъци от пътя, както и указани с табели уязвими места с концентрация на пътнотранспортни произшествия не са обезпечени. Занижен е контролът по отношение на превишена скорост, използването на предпазни колани и мобилни телефони по време на движение. Инспекторите са забелязали и патрулни автомобили, паркирани до крайпътни заведения. На входно-изходните артерии на повечето големи градове невинаги има екипи на КАТ.
На други места пък са забелязани полицаи, които са си на мястото, но не реагират при видими нарушения на Закона за движение по пътищата.
Пред сградата на КАТ има стотици чакащи да си вземат наказателните постановления и така да се издължат към държавата.
След приемането на промените в закона за движение по пътищата шофьорите нямат право да карат кола, ако не са си платили актовете. Масово обаче шофьорите в страната се движат с актовете, без да си плащат задълженията. Един от вариантите, който КАТ обмисля, е да се плащат задълженията на хората вече и по интернет или в пощите, за да не се редят на огромните опашки.
„Собственикът на "Пикадили" преговаря за магазините на "Хит", пише „Дневник"
Сръбската компания "Делта макси", която преди няколко месеца купи мажоритарен дял в "Пикадили", преговаря да придобие двата магазина на германската верига "Хит" в София, съобщиха източници от пазара на търговските вериги у нас. Информацията за преговорите потвърди за "Дневник" мениджърът на "Делта макси" Драган Филипович.
Със стъпването си на българския пазар сръбската "Делта" обяви, че до две години иска да увеличи броя на магазините "Пикадили" до 20, да въведе на пазара своята верига "Темпо" и до четири да стане лидер в търговията на дребно. Компанията каза тогава, че ще се развива на пазара, като отваря нови магазини или купува обекти на свои конкуренти.
Ако сделката за "Хит" бъде финализирана, сръбската компания ще превърне обектите в "Темпо". Това е марка магазини на "Делта", известни в Сърбия, които продават продукти на ниски цени (дискаунт магазини).
"Планираме да завършим преговорите до края на годината и да ги преобразим в "Темпо", каза Драган Филипович. Представителите на "Хит" отказаха на коментират информацията с мотива, че това са слухове. "Не взимаме позиция по слухове", каза лаконично Кристоф Клавадечер, който е един от мениджърите на германската компания "Хит" и отговарящ за веригата в България. Той не даде детайли около бъдещите планове на компанията за българския пазар. "Проучваме актуалните предложения за експанзия, но за съжаление към момента не мога да ви дам конкретни данни", коментира Клаведечер.
"Хит" в момента има два магазина в София - в "Младост" и "Люлин". Компанията стъпи на пазара с плановете си за бързо развитие и още през 2004 г. обяви, че ще вложи 50 млн. евро в общо 15 обекта. Развитието й обаче спря до втория магазин. През миналата година компанията промени стратегията си за българския пазар, като намали размера на търговската площ на магазините си, а останалата част от обектите отдаде под наем. В интервю за "Дневник" тогава Кристоф Клавадечер и изпълнителният директор за България Бернд Краузе потвърдиха, че компанията е обмисляла дори да се оттегли от България - едва три години след влизането си, но впоследствие е решила да остане с нова стратегия.
Според източници от пазара както на веригите, така и на недвижимите имоти компанията от дълго време търси купувач на магазините си, въпреки, че наскоро Бернд Краузе отрече и тази информация.
Ако "Хит" продаде магазините си, това ще е втората търговска верига, която ще се изтегли от българския пазар. Неотдавна турската "Рамстор", част от групата "Коч холдинг", продаде обектите си в София и освободи другите два, в които беше под наем.