Броят на проучените пещери в България е над 5500, каза Александър Янев, член на управителния съвет на СПК „Академик", пред Агенция „Фокус". Всяка година се организират експедиции за проучване на пещери, в момента се изследва пещера в Пирин.

През тази година е имало национална експедиция, която работи в Албания. Там експедицията се е провела в пещерата „Мая Рапид", където се работи във възходяща посока. Тази година са изследвани 183 м нагоре като денивилация, разказа Янев.

Духлата (Боснешката пещера) се намира се в югозападната част на Витоша, на десния бряг на река Струма, в близост до село Боснек. Духлата е най дългата пещера в България (17 600 м.) и дълбока 53 м. Представлява сложна многоетажна, лабиринтна система, разположена на 6 етажа.
"Райчова дупка" е най-дълбоката пещера в България, която се намира в резервата "Стенето" в Троянско -Калоферската планина. Дълбока е 382 м. Богата е на сталактити, сталагмити, завеси и вкаменени водопади. Най-красиво е дъното на пропастта.
На въпрос кои, по негова преценка, са най-известните пещери в България, той обясни, че освен осветените пещери, сред най-популярните са „Духлата", която е в землището на с. Боснек.

„Там общият сбор на галериите е 18 км. Най-дълбоката пещера е „Райчова дупка" в Троянския балкан. Тя е с дължина над 380 м. Други по-известни пещери са „Академик" и „Ледницата", които са пропастни пещери", допълни Янев.

Във всяка една пещера могат да се намерят нови части и броят на частично проучените пещери е равен на броя на известните вече.

Към края на всяка година се прави план от Федерацията по спелеология за експедициите през следващата година, като той се основава на изпратените от всички пещерни клубове заявки.

„Рано е отсега да се каже къде ще са експедициите през следващата година. Но вероятно пак ще има експедиция в Албания на същото място и на „Каменицата" в Пирин", е мнението на Александър Янев.