Криза в Европа и трудни решения по света. Това е доминиращата тема за годината според прегледа на полугодието на 2012 и годишните прогнози на анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг и Saxo Bank.

Икономическите данни потвърждават, че САЩ се представя по-добре и има шансове за излизане от рецесията, поради което и щатският долар е доминиращата валута на 2012 г.  За българската икономика анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг отново посочват, че добивът на суровини и износът продължават да са движещите сили, но те все още са чувствителни към глобалната ситуация и отчитат забавяне заради европейската криза.  Цветослав Цачев, ръководител „Анализи" в инвестиционния посредник: „Песимизмът на потребителите е сравним със ситуацията в началото на 2009 г., когато преходът от икономически бум към криза беше най-рязък. Оценката за икономиката в момента е на същото ниво, което създава предпоставки за очаквано подобрение през следващите 12 месеца. Очакваме силен сезон на потребление преди празниците в края на годината." Друга позитивна новина за българската икономика анализаторите виждат в евентуалното подобряване на кредитните условия от банките за бизнеса и индивидуалните кредитополучатели, което може да има известен положителен ефект върху доходите им.

Щатският долар ще продължи да бъде силната валута

Очакванията в годишните прогнози за дългосрочна промяна в движението на валутните курсове се оказаха факт - по-продължителни са периодите на растеж на долара, а новините от еврозоната се оказват решаващи за слабостта на единната валута. Европейският съюз се забави с политическите решения, но печатането на пари ще трябва да се случи и да се активизира.  Пред това време Федералният резерв (централната банка на САЩ) успява да удържи на натиска за печатане на още долари, които да го обезценят.  Анализаторите от Saxo Bank посочват, че все още са налични макроикономически рискове в глобален план, които да държат долара силен и очакват, че EUR/USD ще стигне 1.12 в края на 2012 г. Експертите от ЕЛАНА Трейдинг продължават да твърдят, че EUR/USD да завърши годината близо до равнището от 1.20 (~ 1.63 USD/BGN) под влияние на агресивна политика от страна на Европейската централна банка. По тази причина търговията с валутната двойка ще се активизира още повече във второто полугодие.

Златото продължава да е играчка на спекулантите

Спекулациите са водещият мотив при златото, но металът се представя по-добре спрямо еврото и би трябвало да привлече инвестиционен интерес, както за застраховка от проблемите в Европа, така и при увеличен апетит на инвеститорите към рискови активи. Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг обръщат внимание, че стабилизирането на цената на златото на нивата над 1500 долара за тройунция подсказват формирането на средносрочно дъно.  Те смятат, че нестабилната обстановка може да доведе до спад до 1400 долара през второто полугодие, преди да се стигне до повишение на ниво 1700 долара. Анализаторите на Saxo Bank виждат възможност за поскъпване до 1800 долара до края на годината.

Краткотрайни спадове в цената и умерено поскъпване на петрола до края на годината

Икономическите рискове ще преобладават пред цената на суровината. Динамиката в цената на петрола ще се запази, защото геополитическото напрежение в момента е много голямо. Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг запазват прогнозата си за цена на сорта Брент около 120 долара в края на годината, като щатският петрол вероятно ще е по-нисък от очакванията за ниво от 115 долара за барел. Експертите от Saxo Bank отчитат също тежестта на геополитическите рискове върху петрола и смятат, че цената на сорта Брент ще варира в диапазон 100 - 105 долара през второто полугодие. 

Бавно завръщане на доверието в акциите до края на годината

Акциите най-много пострадаха от нерешимостта на политиците и задълбочаване на икономическите рискове.  Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг очакват, че през втората половина на годината ще започне отново да се гради доверие в глобалната икономика и във възможността да се правят пари на фондовите борси. Оздравяването на финансовите институции в Европа започна, но инвеститорите са предпазливи, защото проблемите се решават бавно.  Цветослав Цачев посочва: „Дъното на борсите ще се формира през лятото, но е необходима бърза и адекватна политика в Европа, за да не се стигне до сътресения на пазарите през есента. Потвърждаваме годишната ни прогноза за стойност между 1400 и 1450 пункта стойност на S&P 500 в края на 2012 г." Експертите от Saxo Bank също смятат, че в крайна сметка акциите ще направят силно завръщане, но е малко вероятно да бъде през третото тримесечие предвид евентуални рискове от фалити на банки в южноевропейските страни.  Техните очаквания са за S&P 500 на 1350 в края на 2012.

БФБ не показва перспектива, но институционални инвеститори ще купуват добри пакети акции на ниски цени

Поевтиняването на българската борса продължи от началото на 2012 г., но вече с доста по-слаби темпове. Проблемите на БФБ не са толкова с резултатите на компаниите, колкото липсата на свеж интерес от страна на големи инвеститори. Ръководителят на отдел „Анализи" на ЕЛАНА Трейдинг Цветослав Цачев отбелязва: „Някои от публичните компании отчетоха по-добри резултати през пролетните месеци. И въпреки че кризата в Европа е важен фактор за следващите месеци, подобрението означава начало на възстановяване на икономиката. Това няма да съживи борсата, но е добра предпоставка за дългосрочен растеж." През първото полугодие по някои позиции имаше прехвърляния на значителни пакети, като основно купувачите са български институционални инвеститори. Те ще продължат да купуват добри пакети на ниски цени, когато предлагането се появи.

Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг ревизират прогнозата си за SOFIX от 350-400 пункта на 320-350 пункта в края на 2012 г.

Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг и аналитичният екип от консултанти по търговия на европейската инвестиционна банка Saxo Bank публикуват за трета поредна година съвместни годишни анализи на глобалната икономика и финансовите пазари, като правят преглед на развитието на основните активи в средата на годината.  Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг добавят и своите прогнози за българската икономика и Българска фондова борса.

Подробният анализ може да бъде прочетен тук!