25-то юбилейно издание на Фестивала на скоростта завършва в неделя, а феновете вече броят дните до следващата екстремна и екстравагантна проява на любовта към колите и скоростта през 2019 година.

Всяка година херцогът на Ричмънд, Чарлс Гордън-Ленъкс, кани състезателни шофьори и колекционери на автомобили да се представят на едно от най-популярните автомобилни събития в света - Goodwood Festival of Speed.

За някои от акцентите на тазгодишната проява пише британското издание The Week.

Рorsche отбеляза своята 70-годишнина

Легендарната марка за спортни автомобили беше център на вниманието по време на четиридневното събитие.

Феновете на Porsche също имаха възможността да видят исторически машини от музея на компанията, като например "Льо Ман" 911 GT1 от 1998 г. и екстремната 919 Tribute.

Може би най-специалното превозно средство е прототипът на LMP2000, който се дължи на надпреварата в 24-те часа на Льо Ман преди 18 години, докато проектът бъде изтеглен.

Имаше обаче и неприятни произшествия по време на тържествата на Порше. Шофьорът на Porsche Carrera Cup Дан Харпър разби колата си 911 GT3 Cup в задната част на петкратния победител в Льо Ман, Дерек Бел, който управляваше своето 962C, скоро след като пресече финалната линия на върха на хълма.

Водачите не пострадаха, но и двете коли претърпяха значителни щети и не можаха да вземат участие в заключителните тържества пред Гудууд Хаус.

Най-бързата кола този път е и най-тихата: Volkswagen ID R

Трудно е да се повярва, че колата, която постигна най-бързо време в хълма на Гудууд, всъщност е една от най-тихите.

Изцяло електрическото ID R на Volkswagen зашемети състезателите в пилотската кампания Pikes Peak в Колорадо миналия месец, разбивайки предишните постижения на трасето от 12.4 мили със 7 минути и 57 секунди.

С Ромен Дюмас зад волана ID R преодоля 1,16 мили за 43,86 секунди - най-бързото време за електрически автомобил на фестивала на скоростта. Но не успя да победи рекорда на бившия пилот на Формула 1 Ник Хайдфелд от 1999 година - 41,6 секунди с McLaren MP4 /13 F1.

Фестивалът в Гудууд не е само за автомобили

FutureLab даде на участниците представа за най-съвременните технологии, които могат да се появят един ден в нашия живот.

Говорейки за портфолиото на проявата, търговският директор на фестивала в Гудууд, Трейси Грийвс каза: "Ако миналата година фестивалът беше храм за технологиите, тази година наистина е катедрала".

Тя не греши. Фенове бяха очаровани от човек, който лети с раница нагоре по хълма, както и от външния вид и представянето на автономната кола Roborace. Имаше богата смесица от не-автомобилни джаджи, включително роботизиран производител на коктейли и множество други хай-тек преживявания.

Защо компаниите от технологичния сектор са толкова привлечени от събитието, в центъра на което са автомобилите и моторни спортове, Грейвс отговаря: "Видяхме е, че производителите на автомобили искат да придобият нова аудитория, която е активна все повече извън автомобилната сфера. От друга страна технологичните марки искат да бъдат покажат своите постижения по нови и вълнуващи начини."

Например, Siemens е показателен пример в този фестивал на скоростта. Заедно с Университета в Кранфийлд те проектирали и построили специална технология, за да адаптират класическия Ford Mustang от 1965 г., който да се изкачи автономно по хълма в Гудууд. Това беше ефектен начин Siemens да покаже, че прави много повече, отколкото домакински уреди.