В процедурата за „Булгартабак" най-вероятно няма да се допускат консорциуми, а само стратегически и финансови инвеститори, обяви в интервю за радио Дарик Емил Караниколов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСП). Той обясни, че държавните дялове в ЕРП-тата и други атрактивни дружества като Свободна безмитна зона, ще бъдат продавани през Българската фондова борса.

Вазовските оръжейни заводи (ВМЗ) ще се продават с ангажимент към запазване на работните места, а към купувача на БТК - Вива Венчър скоро може да бъде предявен съдебен иск, тъй като агенцията е констатирала неизпълнение на приватизационните ангажименти към Министерство на отбраната.

Караниколов обясни, че приватизацията като процедура не е само достигане на цена. Въпросът е, че в много от случаите, когато става въпрос за дружество от отрасъл, който исторически е бил основен за цели региони, какъвто е случаят със ВМЗ Сопот или Булгартабак холдинг, там задължително се изисква залагането на някакви критерии -дали социални, дали за инвестиции.

Нека припомним, че вчера парламентът одобри стратегията за приватизация на 100% от капитала на ВМЗ Сопот, като допусна 20% от капитала да бъде платен и с непарични платежни средства. Определена беше и процедурата по продажбата - публично оповестен конкурс.

В случая с Вазовските заводи агенцията ще въведе следната схема за оценка на предложенията: 60 точки за цена, 30 точки за инвестиции и 10 точки за социалните ангажименти. Шефът на АПСП смята, че след решението на парламента, интерес към военния завод ще се появи. „Тепърва започваме маркетинг на дружеството, изготвянето на правен анализ, информационен меморандум и приватизационна оценка", уточни Караниколов. Според него проблем на дружеството е, че е декапитализирано.