Многобройни основанията ВАС да се усъмни в решението на КФН

Преди няколко седмици българската инвестиционна общност бе шокирана от новината, че един от най-печелившите и уважавани посредници у нас, Глобал Маркетс ООД, с изпълнителен директор Йордан Моллов (на снимката), е загубил лиценза си. Оказва се обаче, че както радостта на конкурентите, така и притесненията на клиентите, може да са били преждевременни.

Компанията оспори решението на Комисията за финансов надзор пред Върховния административен съд, като се позовава на няколко солидни аргумента.

Защо магистратите имат всички основания да са скептични спрямо предприетата от регулаторите крайна мярка?

КФН се обосновава с допускани от посредника нарушения, но според юристи, предприетата санкция далеч надвишава допустимото, тъй като става дума за обичайни грешки, които са типични и за всички други участници на родния пазар на небанкови финансови услуги. Нещо повече - някои от в момента действащите инвестиционни посредници имат десетки пъти повече влезли в сила наказателни постановления при условия за системност.

Ведомството не само не е взело предвид тези факти, но и си затваря очите за някои категорични постановления на административно процесуалния кодекс. Нормативният документ гласи, че „административен акт и неговото изпълнение не могат да засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото". В АПК се казва още, че, когато се засягат права или се създават задължения на граждани или фирми, „се прилагат тези мерки, които са по-благоприятни за тях, ако и по този начин се постига целта на закона.

Наистина, странна е прибързаността на регулатора да демонстрира безкомпромисна твърдост, като се има предвид, че цели три месеца преди да бъде гласувано решението, Глобал Маркетс ООД сами решиха да се откажат от лиценза си - крачка, която бе широко оповестена от специализираните медии. Защо след като вече е стартирала процедура, която ще доведе до прехвърляне на клиентските сметки на Глобал Маркетс ООД към други инвестиционни посредници, регулаторът е счел за нужно да вкара в действие бюрократичната си машина, за да издаде постановление, което... води до същата цел?

Най-меко казано, става дума за разхищение на експертни умения и ресурси. Остава открит и въпросът дали КФН не си поставя за основна цел да следва зададения от медиите курс на действие, за да не влиза в конфликт с четвъртата власт?

За специалистите, които следят отблизо българския пазар на небанкови финансови услуги не е тайна, че крайно решителните действия на регулатора бяха предприети след серия неблагоприятни за Глобал Маркетс публикации, предимно във виртуалното пространство. И докато КФН отчита дейност, нарушавайки редица свои процедури, институцията далеч не е толкова ефективна, когато става дума да се погрижи за развитието и безпроблемното функциониране на поднадзорните си лица.

Преди години молби от Глобал Маркетс ООД за откриване на клонове в Румъния, Словения, Гърция и Унгария така и не бяха уважени, а и други инвестиционни посредници се оплакват от тежки процедури и безсмислени спънки и дори намекват за корупционни практики и фаворитизиране на някои от участниците на пазара за сметка на останалите.

Факт е, че Глобал Маркетс ООД е играч, чието отстъствие ще се усети болезнено от българските инвеститори. Според класация на investor.bg от есента на миналата година, Глобал Маркетс са един от трите най-печеливши български посредника с печалба от 744 хил. лв. за 2012 г. при 463 хил. лв. година по-рано, и приходи от 4.216 млн. лв. В същото време, средно за годината секторът отчете загуби от 3.2 млн. лв.

Заслужава си да се спомене и статистиката, че Глобал маркетс са един от най-разгърнатите географски инвестиционни посредници в Източна Европа. Фирмата успешно се наложи на Стария континент, като успя да преодолее негативния имидж на страната ни. Никой не оспорва факта, че Комисията за финансов надзор е длъжна на първо място да защитава интересите на българските инвеститори. Лесно би било да се каже, че целта оправдава средствата и че екстремно строгите действия на ведомството са взети с оглед на общото благо.

Дали обаче клиентите на Глобал Маркетс ООД изразяват недоволство от работата си с поредника? Фирмата не се страхува да се изправи лице в лице с обществената оценка. Тя доказа убедително, че стратегията й, насочена към клиента, носи своите плодове. Преди броени дни основната й фейсбук страница Global Markets Analysis вече събра рекордните 11,875 „харесвания" в социалната мрежа, Global Markets Club държи 12,821, а Global Markets - впечатляващите 53,282.

Сравнено с резултатите на конкуренцията, неимоверната популярност на Глобал Маркетс изпъква още по-ярко. Сред най-уважаваните играчи на българската сцена на небанкови финансови услуги, Елана Трейдинг печелят 1,781 „харесвания", Булброкерс - 2,978, Бенчмарк Файнанс - 1,527, Карол - 8,598. Изостават и политическите организиции - Българска социалистическа партия напрмер се „хвали" със 77 "likes", феновете на ГЕРБ и Атака са с по около 40 хиляди, а „България без цензура" - с около 50 хиляди. За непредубедения наблюдател се налага извода, че несъразмерните санкции, наложени от КФН, не само не отговарят на закона, но и мотивите за тях далеч не се коренят в загрижеността за родната финансова индустрия и инвеститори.

*Текстът е платена публикация и е без никаква редакционна намеса.