Почти една година след като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн и Египет прекъснаха връзките си с Катар, богатата на газ страна реши да спре да консумира стоки от своите конкуренти, съобщи Bloomberg.

Катарското министерство на икономиката нареди на магазините да свалят от рафтовете си всички продукти, внесени от четирите държави. Инспектори ще обикалят търговските обекти, за да се уверят, че забраната се спазва.

Кризата в Катар изтри $15 милиарда. Кои са големите губещи и има ли печеливши?

Кризата в Катар изтри $15 милиарда. Кои са големите губещи и има ли печеливши?

Бойкотът, воден от Саудитска Арабия, започна преди точно месец

В началото на юни 2017 г. няколко страни от региона, водени от Саудитска Арабия, прекъснаха дипломатическите и икономическите отношения с Катар, поставяйки страната в изолация. Те обвиниха Доха, че финансира терористични групи и поддържа близки връзки с Иран.

Емирството категорично отхвърли обвиненията, но бе принудено да прехвърли маршрутите за внос през Кувейт и Оман и да купува повече стоки от Иран и Турция.

Катар наля $43 милиарда в банките си

Катар наля $43 милиарда в банките си

След водения от Саудитска Арабия бойкот

Случилото предизвика сериозни проблеми за катарската икономика, засягайки тежко вноса на храни, а от местните банки бяха изтеглени милиарди долари. Но благодарение на големите си финансови запаси, властите в Доха успяха да се справят със ситуацията и да се върнат на пътя към растежа.

Икономиката се разрасна по-бързо от повечето си съседи през миналата година и се очаква да ги превъзхожда и през тази година, според данните на Международния валутен фонд.

Катар се измъкна от изолацията, икономиката върви с пълна пара

Катар се измъкна от изолацията, икономиката върви с пълна пара

Емирството се готви за Мондиала, ще продава дълг на финансовите пазари

След като укрепи връзките си в западните столици и похарчи милиарди за оръжия, Катар възнамерява да преструктурира икономиката си, за да привлече чуждестранни инвестиции и да изгради финансов център за компании от Иран, Ирак, Турция и Пакистан.