Украйна ще обмисли дали да не разреши допълнителен износ на хлебна пшеница, ако прогнозите за предстоящия селскостопански сезон продължават да са добри, е заявил министърът на земеделската политика и храните на страната Олексий Павленко, цитиран от „Блуумбърг".

През януари Украйна, която е седми износител на пшеница в света, обяви, че ще ограничи износа на пшеница през първата половина на годината до 1,2 млн. тона. Тя обаче може да преразгледа решението до месец, посочи Павленко.

Евентуалните нови продажби ще подкрепят икономическото възстановяване на страната, обясни той намеренията на правителството. Ограничението бе наложено от опасения за осигуряване на необходимите количества хлебна пшеница за страната, след като военните действия в източната част на Украйна доведоха до обезценяване на националната валута и потопиха икономиката в дълбока рецесия, коментира Farmer.bg

Достъпът на фермерите до кредити бе ограничен и вероятно те ще закупят по-малко торове, което би могло да доведе до по-слаба реколта и да ограничи възможностите за увеличаване на износа, подчерта министърът. „Не наблюдаваме каквито и да било проблеми с есенниците", добави той. Според него качеството на посевите е близко до миналогодишното.

Преди по-малко от 2 седмици украинското електронно издание UkrAgroConsult съобщи, че есенниците са поели достатъчно влага, а топлото време е съдействало за започване на развитието им през тази година с две седмици по-рано. През тази седмица обаче от изданието понижиха прогнозите си за предстоящата реколта с 1,9% до 20,6 млн. тона.

Според доклад от 23 март на агенцията за наблюдение на земеделските ресурси към Европейския съюз областите около северните и източните граници на Украйна и в Южна Русия „изглежда са били засегнати в значителна степен от ниските зимни температури".
Павленко посочи също, че Украйна планира да увеличи производството на млечни и месни продукти през следващите няколко години. По думите му голяма част от земеделския потенциал на страната не е развит, като в част от селата земята все още се обработва с плугове, теглени от животни.

„Разполагаме с остаряла техника. Нашият чернозем е най-добрият в света, а климатът е чудесен, с много валежи. Разполагаме с огромен потенциал", убеден е той. Министърът е на посещение в САЩ и Канада през тази седмица в опит да разшири търговските взаимоотношения с двете държави.