Едва ли може да си представим съвременния детски свят без играчките тип „конструктор" на Lego. Техен основен елемент са пластмасовите блокчета. Lego обаче възнамерява да замени пластмасата с по-екологична алтернатива, пише GreenTech.bg.

Това не е случайно или екстравагантно хрумване на датската фирма. Тя работи усилено по намаляването на опаковките и инвестира много в офшорни вятърни паркове. Миналата година прекрати партньорството си с петролната компания Shell. Сега просто забоде „черешката на тортата" в своя еко-поход.

Компанията планира да замени пластмасата в своите пластмасови блокчета с друг устойчив материал до 2030 година.

Усилието им ще има сериозен ефект. От 1963 г. насам цветните играчки се правят от пластмасова смес, известна като акрилонитрилбутадиенстирол. През 2014 г. са направени повече от 60 милиарда LEGO елемента. Фирмата използва повече от 6000 тона пластмаса годишно за производството на кубчетата. Изработката на пластмасата формира 90% от въглеродните емисии на компанията.

Компанията ще инвестира 1 млрд. долара в своя „LEGO център за устойчиви материали" в Дания. Негова единствена цел ще е да се намерят и разработят нови устойчиви алтернативи. 100 специалисти ще бъдат ангажирани в изпълняването на задачата.

Какъв точно ще е новият материал, не е ясно. Все още няма дефиниция за еко-пластмаса в компанията. Знае се обаче, че ръководството ще изисква такъв материал, който да има нисък въглероден отпечатък, за да има влияние върху използването на ресурси, човешките права и климатичните промени".