Част от големите американски компании водят своя бизнес в офшорни зони и откриват представителства в региони с ниски данъци. Това тревожи властите в САЩ, които вече подготвят съответни мерки.

През 2014 г. осем от най-големите щатски технологични компании са държали в офшорки общо 69 милиарда долара, сочи проучване, огласено от Bloomberg , пише TechNews.bg .

На Microsoft, Apple, Google и още няколко ИТ гиганта се падат над една пета от приходите в размер на 2,1 трлн. долара, съхранявани от американски компании в чужбина.

Тази сума е нараснала с 8% спрямо 2013 г., но същевременно 58 компании, обхванати от проучването, съобщават за намаляване на парите, съхранявани в чужбина. Изследвани са общо 304 големи американски компании.

Според шефа на научния фонд за информационни технологии и иновации Джозеф Кенеди, ИТ гигантите не виждат смисъл в това да върнат парите си в САЩ, защото ще им се наложи да плащат допълнителни данъци. Размерът на корпоративния данък възлиза в САЩ възлиза на 35%.

През миналата година Microsoft, Apple и Google са увеличили парите си, съхранявани в чужбина, с по 20%, което е най-големият ръст сред всички 34 компании, които държат печалби в размер на 16 трлн. долара извън САЩ. Още няколко ИТ гиганта - IBM, Cisco, Oracle, Qualcomm и HP имат по 4 милиарда долара в чужбина. За сравнение, General Electric държи $119 млрд. извън САЩ.

По-рано американските власти нееднократно предявяваха претенции към местните ИТ компании, които използват законни методи за укриване на данъци. Правителството подготви законопроект за промени в данъчния кодекс. Идеите на Барак Обама и конгресмените демократи обаче не срещат подкрепа сред републиканците.

През 2013 г. шефът на Apple Тим Кук излезе с предложение за промени в данъчния кодекс, които да облекчат бремето за американските производители. „Ние не предлагаме нулев данък. Знам, че много компании желаят това. Според мен, данъкът трябва да бъде адекватен", заяви CEO-то на най-голямата ИТ компания в света.