До месец септември предстои да бъде внесен законопроект за въвеждането на т. нар. депозитна системата за опаковките у нас, научи Money.bg от свои източници. След въвеждането на систимата всеки потребител ще заплаща малка депозитна такса - около 20 стотинки, когато си купува бира, вода или безалкохолни напитки в пластмасови, стъклени или метални опаковки. Когато върне празната опаковка в специализиран автомат или ръчно в търговски обект, получава обратно тази сума.
Според еверопейските изисквания системата трябва да бъде внедрена до 2029-а година. Въвеждането е част от пакета на нормативни документи за приемането на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Вече 17 държави в ЕС са въвели депозитни системи, през тази година се каква това да направят Полша и Гърция. Румъния прилага системата вече година и половина и успява да събира 80 на сто от отпадъците от опаковки. България обаче все още не е приела законодателството, което определя как точно ще действа системата, а ангажимент на всички страни от ЕС е само след четири години да събират за рециклиране над 90% от опаковките от пластмаса и метал.
Разходите за бизнеса
Разходите за бизнеса в България ще надхвърлят сумата от 100 милиона лева, показва предварителни данни. Двете индустрии, които ще трябва да вложат най-много пари са производителите на безалкохолни напитки и пивоварите. Те ще трябва да изградят голяма мрежа от автомати, логистиката, IT системите, софтуерната интеграция и управлението на потока от опаковки, коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите в България.
Пивоварната индустрия в България вече е намалила с 37% пластмасовите опаковки спрямо 2020-а година, благодарение на инвестиции и иновации.
"Най-важното на този етап е, че трябва да има адекватно законодателство. Ние сме една от първите страни, които ще въведат системата, след като вече беше публикуван и специален регламент на ЕС, който задължава страните членки без такива изградени системи или не са стигнали поне 80% разделно събиране на опаковките", заяви Радомирова.
Както в немалко сфери и в тази за управление на отпадъците от опаковки бизнесът е доста по-активен от държавата, коментират икономисти. Политическата несигурност през последните години обаче не помогна за това да се задвижи законодателството по-бързо.
"Депозитната система трябва да обхване всяко населено място, независимо от това колко е обезлюдено - така ще е достъпна за всички граждани и ще създаде условия за висока събираемост на опаковките", казва председателят на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България Жана Величкова.
Тя подчертава, че екологичните ползи от депозитната система са на първо място. След като бъдат събрани тези опаковки, те трябва да бъдат в добро състояние на материала, за да бъдат рециклирани и да има ползи за околната среда и реална кръгова икономика.
В България се изхвърлят над 800 милиона пластмасови бутилки
80 на сто от отпадъците, които замърсяват нашите екосистемите, са опаковки от напитки и храна за вкъщи, голяма част от които са направени от пластмаса. Цел на ЕС е събирането и рециклирането на 90% от опаковките на напитки до 2029-а година. На този фон в България днес се изхвърлят над 800 милиона пластмасови бутилки годишно, според доклад на платформата Reloop от 2023-а година.
Проучванията на общественото мнение относно въвеждането на депозитни системи показва, че мнозинството от европейските граждани подкрепят въвеждането на депозитна система за връщане на опаковки от напитки, по-специално стъклени бутилки за многократна употреба, кенове и пластмасови бутилки.
Европейците са насърчени да участват в тази система поради ползите за околната среда и възможността за събиране на депозити за върнатите опаковки. Депозитната система трябва да обхване всяко населено място, независимо от това колко е обезлюдено, като по този начин тя ще бъде достъпна за всички граждани и ще създаде предпоставка за висока събираемост на опаковките.