Има ли опасност и петият опит за приватизация на „Булгартабак холдинг" да се провали? Този въпрос си задаваха журналистите след спешната среща в Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) снощи.

„Отивам при премиера да говорим за сделката", лаконично каза министър Трайчо Трайков без никакъв допълнителен коментар пред камерата на bTV. Много кратък бе и отговорът му на въпроса дали има нещо, свързано със сделката, от което да е недоволен: "Първо ще кажа на премиера." Това може да се изтълкува и като демонстрация на неудовлетвореност от предложената и приета крайна цена за холдинга. Все пак формално негова е последната дума за сделката, но само след благословията на премиера Борисов.

В срещата в МИЕТ участваха изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов и представители на "Булгартабак холдинг".

Сутринта на 31 август от агенцията обявиха, че е одобрена офертата на австрийската фирма "БТ Инвест ГмБХ", която предлага 100,1 млн. евро за 79,83% от капитала на холдинга.

През последните десет години за пети път се прави опит да бъде продадена "Булгартабак холдинг".

Справка на БНТ показва, че първите стъпки за приватизация на цигарения комбинат направи правителството на Иван Костов през 2000 година. Въпреки заявения международен инвеститорски интерес до сделка така и не се стигна.

Година по-късно кабинетът на Симеон Сакскобургготски също разработи стратегия за продажбата на "Булгартабак", а минималната цена беше 100 милиона долара. В резултат на протести от страна на ДПС по-късно в стратегията за приватизация на дружеството беше включено като задължително условие кандидат-купувачът да се ангажира да изкупува български тютюн. През 2002 година интерес проявиха тютюневи гиганти като Бритиш американ табако и Филип морис. До сделка и този път не се стигна. Три години по-късно, отново заради опитите "Булгартабак" да се приватизира, с постовете си се разделиха бившият икономически министър Лидия Шулева и земеделският Мехмед Дикме.

Кабинетът "Станишев" също опита спешна продажба и извади дружеството от забранителния списък за приватизация. Тогава обаче бившият шеф на холдинга Христо Лачев беше обвинен за укриване на данъци, но впоследствиe оправдан. През 2010 беше избран нов консултант - сегашният Ситигруп, открита беше и нова процедура. Така в конкурса можеха да участват както стратегически така и финансови инвеститори. Да припомним, че първоначално участие в конкурса заявиха 10 компании. В процеса обаче всички отпаднаха и остана единствено "БТ инвест".