Значителният спад на приходите на компютърният гигант Microsoft рекушираха върху цената на акциоите на световната търсачка Goggle, съобщи агенция Франс-прес, цитирана от БНР.

Вчера Microsoft обяви, че чистите му приходи са намалели драстично с 22 на сто през последното тримесечие.

Компанията, която следващата седмица пуска в продажба новата операционна система Windows 8, уточни, че чистите й приходи са били 4,47 млрд. долара или 53 цента на акция. Това е с 22 на сто по-малко от регистрираните миналата година 5,7 ммлрд. долара или 68 цента на акция.

След съобщениеjf на Microsoft акциите на интернет търсачката Google паднаха с 10 на сто, а търгуването им на Нюйоркската фондова борса беше спряно за два часа и половина. Това бе причинено от преждевременното публикувания доклад за слаби приходи, който изненада инвеститорите.

Падането на акциите на Google доведе до понижение с 1 процент на индекса на високотехнологичните дружества Nasdaq, докато другите индекси приключиха деня с по-малки загуби.

Проблемите специално с Google някои анализатори свързават и със скандала между търсачаката и френското правителство за въвеждане на такси за френското съдържание, което се показва от търсачката. Според наблюдатели на интернет пазара, не е изключине подобни казуси да възникнат между Google и други държави в ЕС.

Интернет гигантът Google е заплашил, че ще изключи от резултатите в търсачката си френските сайтове за медии, ако Франция започне да прилага новопредложен закон, който ще накара търсачките да плащат за съдържанието, което показват. Това гласи писмо на интернет компанията, цитирано от Франс прес. Писмото е било изпратено от "Гугъл" до няколко министерства и в него се посочва, че фирмата не може да приеме подобни действия и като последствие ще трябва повече да не препраща към френски сайтове. Подобен закон, който би принудил "Гугъл" да плаща на медийни сайтове за това, че показва линкове към съдържанието им би заплашил самото съществуване (на компанията), подчертава тя. Google препраща четири милиарда "клика" на месец към интернет страници на френски медии, пише още в писмото.

Миналия месец водещи френски издатели призоваха правителството да одобри закон, който да принуди интернет търсачките като Google да плащат за съдържанието им, припомня Франс прес.