Софтуер на Siemens може да стабилизира енергийните мрежи. Програмата, която се основава на невронни връзки, може да прогнозира производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за над 72 часа с повече от 90% точност.

Данните помагат на операторите на енергийни мрежи да изчисляват търсенето на електроенергия и с точност да прогнозират предварително какво ще е необходимото допълнително количество електроенергия.

Както съобщава списание Pictures of the Future, Департаментът за научни изследвания на Siemens - Global Corporate Technology (CT) разработи софтуер за прогнозиране на производство на енергия за Swissgrid в Швейцария.

В момента приблизително 5% от електричеството, транзитирано в Европа, преминава през Швейцария (напр. електроенергията от Германия или Франция за Италия). Swissgrid играе ключова роля за безпроблемния пренос на електроенергия. Въпреки това, малък размер на електрическа енергия се губи на всеки километър електропроводи.

С цел да се компенсират тези загуби, Swissgrid купува електроенергия на спот пазара до 16 часа предварително в случай на недостиг. Досега, експерти в Swissgrid са изчислявали очакваните загуби на енергията на базата на календарните дни, прогнозата за времето и прогнозните товари на мрежовите оператори в съседни страни. Новият алгоритъм, разработен от изследователите на Siemens, може да прогнозира загубите от преноса на електроенергия на базата на прогнозите за консумацията на електроенергия. Заедно с данни за миналото потребление, системата използва като променливи за изчисленията актуалните товари на мрежата, данни за производство на електроенергия от ВЕИ, прогнозата за времето, както и нивото на водата в Помпено-акумулиращи вадно-електрически централи (ПАВЕЦ).

В момента процентът грешка на прогнозираното потребление на Swissgrid е 11 %. Новият алгоритъм ще намали тази цифра с един процентен пункт, което се равнява на около 200 000 евро спестявания годишно.

Прогнозният метод на Siemens се основава на изкуствена невронна мрежа - софтуер, който функционира по начин, подобен на човешкия мозък. Siemens Global Corporate Technology развива невронни мрежи, за да изчисли поведението на много сложни системи, които биха могли да включат вятърните паркове, газовите турбини дори и на фондовите пазари. Въз основа на исторически данни, софтуерът се научава да прави възможно най-точните прогнози. Възможностите на системата са особено подходящи за регулиране на експлоатацията на мрежата и колебанията на енергийните мощности, свързани с възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Ефективно използване на съществуващите електроцентрали е ключов елемент за енергийната революция в днешно време.

За финансовата 2011 г. сектор Енергетика на Siemens отчете приходи от 27.6 млрд. евро и получи нови поръчки на обща стойност приблизително 34.8 млрд. евро,  които  му донесоха печалба от над 4.1 млрд. евро. Към 30 септември 2011 г., сектор Енергетика имаше повече от 97 000 служители. Считано от 1 октомври 2011 г., направление Разпределение на електроенергия, с над 15 000 служители, премина към новия сектор Инфраструктура и Градове.