След като стана ясно, че единствено регистрираната в Австрия компания "БТ Инвест", която е собственост на руската Внешторгбанк (VTB), приватизира тютюневия холдинг „Булгартабак",  спомени и слухове обгърнаха сделката. Лансираха се и версии за скрити руски интереси, българска намеса във вид на експертна препоръка да се купува цигарената компания, дори беше намесен е премиерът като автор на специален сценарий за приватизацията.

Първата версия прати руският ежедневник „Ведомости", който разкри вчера, че българинът Атанас Бостанджиев е бил инициатор да се купи „Булгартабак". Той работел в лондонския офис на VTB Capital - дружеството, което е притежание на руската банка и е мажоритарен собственик на "БТ Инвест".

Същия ден в парламента директорът на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов отхвърли появилите си слухове, че холдингът щял да бъде затворен, заради стари дългове към Русия, както и неизрядни патентни права на български цигарени марки на руския пазар. Според Караниколов гаранциите за запазване предмета на дейност на холдинга след неговата продажба са обезщетенията със собственост на приватизираното дружество - терени, активи, машини, сграден фонд.

Позабравен слух пласира бившият министър на икономиката Лидия Шулева, която загуби поста си през 2005 г. заради провалената от ДПС сделка за „Булгартабак". В ефира на bTV тя обяви, че в Русия се говорело за наложен запор върху 45% от акциите на "Булгартабак" по стари вземания. "Ако наистина има запор, това поставя под съмнение дали наистина руската държава ще тръгне срещу руската банка ", подчерта Шулева. По-късно пред БГНЕС тя не се ангажира с допълнителна информация и дали тя е вярна.

В парламента Корнелия Нинова от БСП също обяви, че има информация за претенции на руската държава към 49% от акциите на Булгартабак. И в двете твърдения няма много логика, щом купувачът е руска банка, при това държавна.

Спорът между Русия и България относно "Булгартабак" е от 2002 г., по време на втората процедура за приватизация. Москва твърди, че предприятието, както и други активи е било предадено на Съветския съюз в рамките на репарациите след Втората световна война и впоследствие е прехвърлено под наем на българската страна. България твърди, че репарациите са уредени през 50-те години на миналия век.

В гъмжилото от слухове и спомени се наложи АПСК да опровергае официално, че има наложен запор върху част от акциите на „Булгартабак холдинг". Справка в Търговския регистър не показа вписан запор върху акциите на дружеството, както и след направена проверка в Централен депозитар. Така агенцията опроверга и този слух.

Депутатът от БСП и бивш министър на икономиката в кабинета „Станишев" Румен Овчаров прогнозира, че руската банка, която се явява купувач на „Булгартабак" е само параван, защото холдингът ще отиде в "определени български икономически кръгове", каза Овчаров, но не пожела да назове имена. "Умишлено беше разчистен теренът за тази група, която даже участва с две фирми. Не е толкова сложно да се досетите", заяви Овчаров, цитиран от агенция КРОСС. Според червения депутат сценарият за приватизация е замислен от премиера Бойко Борисов и приватизацията на холдинга е „една от най-грубите измами в българската икономика".

Изнесените от Лидия Шулева данни показват, че преди 6 години "Булгартабак" е имал по-голям пазарен дял от момента. Тя обясни, че само за миналата година приходите от ДДС и акцизи от холдинга са около 1 млрд. лв., а пазарният му дял е бил 36%. При това положение от останалите 64% може да се очакват още 1,5 млрд. лв. Шулева обаче се учуди защо са планирани приходи от акциз на цигари само 1,5 млрд. лв. Според бившия министър на икономиката се губели около 600 млн. лв., което се дължало на „недостатъчния контрол".