По повод изразените от премиера Пламен Орешарски съмнения за източване на ДДС от големите търговски вериги в студиото на „Тази сутрин" гостуваха Йордан Матеев, изпълнителен директор на сдружение „Модерна търговия" и Пламен Грозданов, изпълнителен директор на сдружение „Произведено в България".

Странно е да се хвърлят обвинения към цял сектор, особено такъв, който в такава степен подпомага икономиката, отговори Матеев на тези, по думите му, изненадващи обвинения. Чухме и, че министър-председателят се смущава, че еднолични търговци сключват сделки с големи вериги, но всички тези обвинения трябва да бъдат доказани. Не можем да сложим всяка една търговска верига и всеки един производител в един кюп. Очакваме държавата да си свърши работата, тъй като от неплащане на ДДС страдат всички коректни бизнеси в България, заяви Матеев.

Помолен да коментира големите отстъпки в цените на продуктите, с които веригите смазват по-малките търговци, Матеев коментира, че не отстъпките, а неконкурентоспособността изхвърля даден производител от пазара. Един производител няма как да разбере, че е неконкурентно способен освен от самия пазар.

Проблемът не са веригите, а високата цена на електрическата енергия за бизнеса. Друг фактор са високите лихви. България е извън Еврозоната и цената на кредитите за производителите у нас е висока. Има един куп проблеми, които българското правителството трябва да реши, смята Матеев.

По думите му на ниво Европейски съюз тече сериозен процес на саморегулация. В него вече са включени голяма част от българските вериги. От сдружение „Модерна търговия" застават твърдо зад саморегулацията, обяви нейният изпълнителен директор.

За изнудване от страна на веригите към производителите не може да става и дума. Това се случва, само когато има монопол, какъвто тук няма, категоричен бе Матеев.

Изпълнителният директор на „Произведено в България" Пламен Грозданов от своя страна призна, че на ниво Европейски съюз може да се намери подходяща форма на регулация. В ЕС има страни, където действа саморегулация, в други действа регулаторен режим. Нито едното, нито другото може да работи самостоятелно у нас. Категорично считаме, че трябва да има регулаторен режим в България, заяви Грозданов.

Допреди пет години никой не би допуснал, че може да се говори срещу търговските вериги. Те придобиха такава огромна мощ, че ако има конкуренция, то тя е само между тях, е мнението на Грозданов.

Той заяви, че българските производители не търсят конфронтация, а начини за сътрудничество с търговските вериги. По отношение за съмненията за източване на ДДС, Грозданов смята, че това е проблем, който следва да се реши от държавата.

Ние винаги сме държали да се контролира вноса и да се проследява движението на стоките, каза Грозданов.

На въпрос има ли картел между веригите Матеев отговори, че такъв до момента се открива при отделни производители. Търговските вериги се проверяват щателно и е доказано, че при тях няма картел.

Той уточни, че 10-те най-големи вериги държат по-малък процент в България в сравнение с този на пазарите и малките магазинчета. Големите вериги се конкурират, за да спечели най-добрите български производители, допълни Матеев.