Издръжката на живот е нараснала с 2% през първото тримесечие на 2012 година, а на годишна база - с 3,6%. Общата сума на издръжката е нараснала до 547,40 лв. на човек от четиричленно домакинство. Това сочат данните на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ, представени от негоивя директор Любен Томев в сутрешния блок на БНР. Обезпокоителното за Томев е, че има стабилизиране на бедността около 23%, което е доста висок процент.

От доклада става ясно още, че границата на бедност през миналата година е 202,03 лв. Под този праг живеят около 23% от домакинствата в страната с общ доход до 202 лв. на човек.

Основните фактори, които влияят върху нарастването на издръжката на живот, са новите акцизи върху природния газ за стопански нужди, поскъпването на петрола в световен мащаб, увеличението цената на природния газ и разбира се цените на хранителните стоки, които също бележат значителен ръст от 2,6% през първото тримесечие. Притеснителното е, че едно от сериозните пера в домакинските бюджети - за осветление, отопление, енергия, са нараснали със 7% на годишна база.

Бензин, моторни и смазочни маса - 9,1% само за тримесечието. При бензина това е 12,7% само за 3 месеца, при дизеловото гориво скокът е със 7,2%.

Всичко това са разходи, които са второто по значимост перо след хранителните стоки в домакинските бюджети. Това за изследоваетирлет от КНСБ е притеснителното, защото в условия на криза има сравнително висока инфлация и то цени на стоки и услуги, които касаят средните и дори и бедните българи.

"Ако погледнем в годишен разрез - през 2011 г. в следствие точно на тези неблагоприятни тенденции, общият доход на едно лице от домакинство е спаднал в реален израз с 0,9% спрямо 2010 г., средната пенсия е намалила покупателната си способност с 3,1%, минималната пенсия - с 4%. Единствено минималната работна заплата запазва покупателната си способност и то благодарение на увеличението от 1 септември миналата година", уточнява Томев.

Според него при средната работна заплата имаме нарастване от 4,4%, но тук отбелязваме структурният ефект, който влияе, т.е. свиването на заетостта, излизането предимно на неквалифицирана работна сила от заетост, което изкуствено повишава средната работна заплата.

Синдикатите ще предоставят информация и за  нарастването на цените, размера на доходите и заплатите, както и за спестяванията на населението.

Очаквайте подробности!