Твърда йерархична структура. "Когато говориш с мен ще мълчиш". Строго задължение служителят да е на конкретен стол в конкретна стая в конкретна сграда от конкретен час до конкретен час. Обмяна на опит с хора от други компании в рамките на целодневни събития с дрескод, 40-минутни лекции и размяна на визитки между тях.
Според много мениджъри така функционира една много успешна компания. А всъщност това е компания с много тежки проблеми - поне според организаторите на събитието за бизнес лидери и специалисти в управлението на хора DisruptHR.
"Един от най-големите рискове за организациите днес е в това да бъдат стандартни в управлението на своите хора. "Това така си го правим" и "от 25 години работим по този начин" определено не е моделът, който работи успешно", категорична е Мария Стоева, изпълнителен директор на консултантската компания SISTEMMA.
Особено видно е това при работата с най-младите работещи хора - Gen Z, родени след средата на 90-те. За тях допреди 2-3 години клишето беше, че са "несериозни, невнимателни, самонадеяни", но според Стоева работодателите вече виждат ред позитиви: "Не задават въпроси, на които ChatGPT би им отговорил и така скъсяват пътя си до работещи решения за нестандартни ситуации; не са просто на "ти" с технологиите, а ги приемат дори по-лесно от мениджърите си; гъвкави са; носят радост, хумор и енергия в екипите; много креативни и идейни са, а когато успеем да ги "запалим" за нещо, са готови на всичко, за да го постигнат".
Източник: DisruptHR Sofia
Наскоро при обучение в компания клиент тя вижда и конкретен ефект: "Участниците трябваше да се справят със стандартно "голяма" задача в много кратко време. Около половината от този голям екип бяха хора между 22- и 27-годишна възраст. Изумително за наблюдение беше как всички се обърнаха към тях и как те автоматично се превърнаха в лидерите на групите".
Иначе казано, когато ситуацията е нестандартна и имат възможност да приложат своя начин на работа, Gen Z са във вихъра си.
Младите са "очевидно различни", но според експерта промени са видими на целия пазар на труда - и виждаме 55-годишни, които искат да работят дистанционно от морето или усещат по-голяма необходимост да виждат смисъл в това, което правят.
Явно е нужен нов подход, а той изисква различен начин на споделяне на опита и на учене в бизнес средите.
Това е и причината Мария Стоева и Десислава Василева да пренесат международния формат DisruptHR у нас. Ключово в него са изчистените послания от разнообразни лектори - всеки има по 5 минути, а слайдовете му се сменят автоматично на 15 секунди. Рекламите са забранени.
Точно философията, че с по-малко може да се постигне повече, отговаря на светогледа на Gen Z и те са сред първите, които припознават DisruptHR.
Източник: DisruptHR Sofia
Първото издание събра над 300 професионалисти на различни нива и възраст, като презентациите вече са достъпни ТУК.
На 3 октомври ще се проведе второто издание на DisruptHR Sofia, като то ще е под надслов "Това вече е изкуство". "Представете си един диригент пред своя 100-членен оркестър, в който цигулки, контрабас, флейта, тромпет и още 5-6 вида инструменти изпълняват Деветата симфония на Бетовен. Всички тези хора с всички добре подготвени и настроени музикални инструменти намират синхрон и произвеждат виртуозно изпълнение заедно. Дори и един да сгреши, рискът цялото изпълнение да се провали е голям. Какво остава ако сгрешат няколко или нечии инструмент не е добре подготвен?", пита Стоева. По думите ѝ бизнес лидерът днес е именно в ролята на диригента на този оркестър.
Източник: DisruptHR Sofia
Така събитието ще събере представители на бизнеса и изкуството, които ще обсъждат работата си с хора, технологии и култура - защото днес репертоарът на оркестъра няма как да остане един и същ и ролята на най-младите изпълнители тепърва ще расте.