Едва ли работодателите ще ви предложат най-добрата оферта, ако са ви избрали за определена работа, за която сте кандидатствали. Практиката сочи, че те си оставят резерви за преговори.

Така, че не приемайте първото предложение, което ви направят, за да не пропуснете тези резерви. Всъщност, моментът да преговаряте за по-добро възнаграждение е, преди да започнете работа. Именно тогава, ако сте стигнали разбира се до последната фаза на интервюто, вие сте в най-силна позиция.

Освен да си поискате повече обаче, трябва и да сте подготвени, за да можете ефективно да преговаряте. Ето няколко начина как да направите това:

Направете собствено проучване

Още преди да отидете на интервю за определена работа, трябва да сте наясно, какви са средните заплати за тази позиция. Добре е да се информирате и каква е политиката на компанията, в която кандидатствате - дали да поддържа близки до средните заплати, над или под тях. Има много сайтове, които да използвате, за своето проучване.

Помислете какво точно искате от една работа

Добре е да се изясните със себе си, каква точно работа искате да работите. По този начин ще изглеждате много по-мотивирани в хода на преговорите. Трябва да покажете, че сте най-правилния канидат за предлаганата работа и че тя е такава, която ще ви доставя истинско удоволствие. Това ще подсили и позицията ви в преговорите за възнаграждението.

Не поставяйте въпроса за заплащането на твърде ранен етап

За да не изглеждате като човек, който се интересува и мотивира само от заплащането, не бързайте да говорите за пари. Първо покажете и убедете насрещната страна, че вие сте правилния човек за работата. Бъдете сигурни, че въпроса за парите ще се отвори от насрещната страна, когато моментът стане подходящ.

Как да отговорите на неизбежния въпрос "Каква заплата очаквате?"

Точно тук, предварителната подготовка ще ви помогне най-много и ще е безценна. На първо място не отговаряйте с конкретна сума. Можете да отговорите на този въпрос в определен диапазон. Така ще имате свобода за маневри и допълнителни преговори, като в същото време няма да обезкуражите насрещната страна с прекомерна висока сума, както и да си "подлеете сам вода", с твърде ниска сума.

Не забравяйте да сте ентусиазиран, любезен и да се отнасяте професионално по време на преговорите

Бъдете позитивни, бъдете учтиви, спазвайте добрия тон в преговорите. Ако сте прекомерно агресивен, можете да постигнете обратния на желания ефект.

Не спирайте да се продавате

По време на интервюто и потенциалните преговори за заплата, не спирайте да припомняте на интервюиращия колко ценен ще бъдете за неговата компания.

Търсете справедлива цена за труда си

Добре е и вие да не забравяте, че насрещната страна също следва своите интереси. Затова не бива да искате, нещо което не е конкурентно, или е ствърде висока алтернативна цена за работодателя.

Преговоряйте убедено

Трябва да покажете на насрещната страна, че сте запознати с пазара на труда за позицията за която кандидатствате и сте наясно със спреведливата цена за труда ви.

Диапазонът на очакваното възнаграждение трябва да се определя от две неща. Какво е средното заплащане за работата, за която кандидатстват, както и какъв е максималния праг, в конкурентни компании, за хора с подобна на вашата квалификация.

Наблегнете, че сте основно заинтересовани от това да намерите правилната работа за вас и заплатата не е основния ви приоритет

Трябва да сте убедени, че можете да преговоряте за заплатата си

Вярно е, че в някои сектори преговорите са по-лесни от други, но не бива да се отказвате. Освен това, ако ви изберат като правилния кандидат за позицията, то определено сте в силната позиция да преговаряте. В рамките на разумното разбира се.

Не се притеснявайте да си искате, но също така не настоявайте

Трябва да знаете точно колко струвате. Затова не бъдете скромни. Противно на всеобщите схващания, никой не губи шанса да бъде избран за определена позиция, само защото си е поискал нещо. Причината за това да не бъдете избрани, може да е в начина по който сте си поискали.