Работили ли сте някога с хора, които ви се усмихват, но в същото време само чакат удобен момент да ви подхлъзнат? Сътрудничеството с такива колеги е много напрягащо и може да ви коства много нерви. Но не и ако знаете как да постъпите в подобна ситуация.

От сайта LifeHacker се опитват да дадат няколко съвета за хората, които си имат работа с манипулатори в офиса. Те са базирани на основата на откритията в два доклада - единият публикуван в Journal of Applied Psychology, а другият - от колежа ДеПол в Чикаго.

1. Вслушайте се в своята интуиция

Психотерапевтът Джоан Кингсли съветва най-вече да вярваме на вътрешния си глас. "Ако всеки пък вдигате гарда покрай конкретен колега, без да знаете защо, вероятно се колебаете дали не сте параноични. Може и да сте, но при никакви условия не трябва да пренебрегвате чувствата си. Те могат да са първият сигнал за проблем".

2. Дистанцирайте се

Подобна крачка е освен лесна и много ефикасна в общуването с подобни хора. Тук не става въпрос човек да не поздравява повече въпросния си колега, но да не го кани повече на обяд и да му споделя неща от личния си живот. Основната причина за това - колкото повече знае този човек за вас, толкова повече може да използва срещу вас.

3. Бъдете директни

Тук идеята е не да предизвикате конфликт, а точно обратното - да потърсите нормален диалог. Кати Робинсън, която е основател на консултантска фирма, предлага, ако например някой не ви е поканил на важна служебна среща, да не избързвате със скандала. По нейните думи по-добре да поискане среща с човека, който ви е изключил от нея, и да помолите следващия път и вие да сте част от екипа.

4. Обърнете внимание на тактиката им

След като вече сте наясно, че някой се опитва да ви манипулира, значи вече знаете неговите подходи. Оставете го да стигне възможно най-далеч и да се оплете в собствените си мрежи.