Постепенно вдигане на възрастта за пенсиониране в Китай, която сега е сред най-ниските в света, планира правителството на страната. Причината е да се позволи на хората да работят по-дълго и същевременно да се облекчи натиска върху бюджета на пенсионните системи, които в много провинции вече са на дефицит, пише Reuters. Китай е с втората икономика в света и вече втора по население.
Реформата изглежда спешна, тъй като средната продължителност на живота в Китай се повиши до 78 години през 2021 г., спрямо 44 години през 1960 г. и се очаква да превиши 80 години към 2050 година.
На този фон, излизането в пенсия на 60 години за мъжете (което е с 5-6 години по-рано от развитите държави), както и на 55 години за жените работещи в офиси, и 50 години за жените, работещи физически труд, изглежда твърде рано.
Предложението за постепенно повишаване на пенсионната възраст до 2029 г., е част от стратегически документ, чиято цел включва и борба с понижената раждаемост и застаряването на населението.
В подготвяния документ се посочва, че пенсионната възраст ще бъде повишена "по разумен и ясен начин", но не се дават подробности за конкретните стъпки все още.
Предвижда се първоначално да се даде възможност на хората, навършили пенсионна възраст, да изберат дали да продължат да работят или да излязат в заслужена почивка.