Средната работна заплата в Русия има известно покачване в рубли, но положението с т.нар. медианна заплата - която според някои икономисти е по-точният измерител - не е толкова "розово". През първото тримесечие на 2024 г. средната заплата в Русия възлиза на 80,6 хил. рубли (около 960 долара), стана известно преди месец. В същото време, ситуацията е изключително разнородна по отрасли и отделни градове.
Най-високи средни заплати се наблюдават в банковия сектор (294 хил. рубли - около 3600 долара), при държавните служители (209 хил. рубли) и в добивната промишленост (443 хил. рубли - около 5300 долара), съответно в градовете Москва, Салехард и Южно-Сахалинск.
В същото време обаче, медианната заплата в Русия сега е 70-75 хил. рубли (около 880 долара), т.е. е с около 10% по-ниска от средната, изчислява HeadHunter. Медианната работна заплата всъщност характеризира размера на действителната средна месечна работна заплата, намираща се точно в средата на разглежданите месечни възнаграждения. Фактически показателят разделя на равни части броя на получаващите заплати над поставената от тях "летва" и тези, чиито труд се заплаща под нея.
Най-ниски в Русия са доходите на: пазачи, чистачи, домашни възпитатели, и забележете - учители, пише РИА Новости.
Професиите с най-ниските заплати в Русия (по данни на HeadHunter):
- чистачи - 32,6 хил. рубли (около 400 долара),
- пазачи - 37,3 хил. рубли,
- детегледач(к)и и бавачки - 40,5 хил. рубли,
- учители - 41,9 хил. рубли (около 500 долара),
- мърчандайзери - 43,9 хил. рубли,
- артисти - 45,6 хил. рубли,
- психолози - 45,6 хил. рубли,
- охранители - 47,3 хил. рубли,
- касиери - 48,4 хил. рубли (около 600 долара).
Анализаторите от HeadHunter смятат, че в топ 25 на професиите с най-ниски заплати по-често попадат "тези позиции, които не изискват професионално образование и/или специфични умения, както и висока квалификация, или такива професии, за които понастоящем търсенето от работодателите е слабо".
Проведено наскоро проучване на Superjob показва, че за най-недооценена в Русия е смятана професията на учителите, т.е. при тях доходите са най-ниски спрямо тяхната квалификация и полаган труд. В челната тройка на професиите, при които доходите не съответстват на обема на извършваната работа, попадат още медицинските работници (сестри, санитари) и строителните работници.