Намирането на работа е динамичен и понякога продължителен процес. Въпреки нюансите, които различните сектори внасят, има един елемент, който е неотменен. Да, става дума за автобиографията или CV-то, което е на практика първото нещо, чрез което потенциалния ви бъдещ работодател се "среща" с вас.
Умеят ли съвременните българи да подготвят адекватно своята кандидатура, съобразяват ли се с актуалните новости в областта и какви са най-често срещаните грешки?
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
Що е то "добро" CV?
Доброто CV e такова, когато е грамотно написано и е актуализирано спрямо позицията, за която се кандидатства, коментира Пламена Стоянова, експерт в сферата на човешките ресурси. "Какво имам предвид - кандидатът да е "приспособил" предишния си опит в автобиографията спрямо конкретната позиция, за която кандидатства със съответните подходящи ключови думи."
Пламена Стоянова, експерт Човешки ресурси.
Тя допълва, че често може да се наложи да се направят няколко варианта на CV, стига обаче човек да има времето и желанието за това. "Със сигурност това е много работещ модел", категорична е тя.
Специалистът препоръчва човек да опише "какво измеримо е постигнал, докато е бил на позицията, а не само какви са били задълженията му".
Например: за позиция в сферата на продажбите би било полезно да покаже какъв процент увеличение на продажбите е постигнал, до каква печалба за фирмата е довела работата му, колко на брой клиента е "конвертирал" и в какъв срок и т. н.
Стоянова припомня, че автобиографията следва да не е твърде дълга - една до максимум 2 страници: "Правилото е, че щом едно СЕО може да събере CV-то си в 1 страница, значи и ние можем.
Доброто CV е добре подредено, не е твърде детайлно, но дава достатъчно информация, която е точна и отговаря на истината."
Кои са най-честите грешки?
И тук идва един не много изненадващ, но тъжен факт. "Най-честите грешки, за моя жалост, са правописни", споделя Пламена. Това определено не прави добро впечатление. Следващото нещо е лошото форматиране, включително и използването на различни шрифтове, което говори, че човекът не е изпипал докрай документа.
Друг проблем, който се среща често, е "обратната хронология". Автобиографията трябва да започва с най-скорошните позиция и образование, а не обратното. Т. нар. "дупки" в CV-то винаги е добре да се опишат, вместо да се остави разглеждащият CV-то да гадае. "Няма значение дали човек е бил на свободна практика, на трудовата борса, гледал е децата си или просто е имал нужда от почивка", споделя Пламена Стоянова и допълва, че винаги има подходящ начин тези паузи да се опишат и по нейни наблюдения през последните години работодателите са станали доста по-гъвкави и по-малко "осъждащи" това.
"Нека да отбележим и че когато обявата е написана на английски език, редно е и автобиографията да е на английски език", припомня тя.
Умеят ли българите да се представят на ниво в CV?
И сега на въпроса - умеят ли българите, които търсят активно работа, да представят подобаващо своите знания и способности така, че да впечатлят своите потенциални работодатели?
"Разбира се, че има много хора, които успяват да създадат чудесни автобиографии", категорична е Пламена и допълва, че когато човек се старае в тази посока, има достатъчно сайтове за информация и помощ, както и платформи за изготвянето на добро CV.
"Все по-често виждам CV-та създадени чрез сайта www.canva.com и все по-малко конвенционалния Europass формат, който беше утвърден от Европейския съюз", разказва тя.
"Световните тенденции са автобиографиите да се фокусират върху умения, и то преносими такива (transferrable skills) като лидерство, адаптивност, аналитичност, които са приложими в голям кръг от работни позиции", коментира Пламена.
Друга много интересна тенденция, която споменава, е използването на изкуствен интелект (AI) при изготвянето на CV. Това обаче според експерта невинаги е положителна практика, тъй като липсва персонализиране и това често не остава незабелязано.
Важно е да се знае и, че процесът по подбор, подобно на много други дейности се автоматизира - вече немалко компании използват софтуер за първоначалното пресяване на кандидатурите по ключови думи.
Някои жокери от експерта
Доброто CV винаги се отличава и в някои случаи човек може да блесне с него още на ниво кандидатстване, категорична е Пламена.
Тя уточнява, че е изключително важно, ако има кратко представяне в началото (resume) да се подходи интелигентно, защото това е една от първите възможности човек да се представи в добра светлина и да убеди HR специалистите, че си струва да прочетат внимателно цялата автобиография.
Не забравайте да опишете своите постижения, напомня експертът, награди, сертификати и курсове, които сте завършили наскоро.
Едно от най-добрите неща, които можете да направите е да учите през целия живот, уверена е тя и призовава всички да не спират да подобряват знанията и уменията си.
Когато не сте сигурни, доверете се на специалисти
Ако пък не сте уверени, че ще се справите, Стоянова препоръчва да се обърнете към опитен кариерен консултант. "Смея да твърдя, че кариерното ориениране се разви много през последните 10 години и има много добри специалисти, които могат да подготвят човек добре за интервю за работа. Защото автобиографията като такава е само инструмент, чрез който човек да стигне до етап интервю", заявява в заключение тя и подчертава ползата от добрата грижа за личния имидж в социалните мрежи, посочвайки LinkedIn като чудесен инструмент, чрез който да се постигне това.
Пламена Стоянова е експерт в сферата на човешките ресурси с повече от 13 години опит в международни компании, с проведени над 1000 интервюта за работа в своята практика. Обучител и сертифициран кариерен консултант (GCDF), трудов и организационен психолог по образование.
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Силвър Стар.