Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на румънската Rompetrol да придобие едноличен контрол чрез наем над пет бензиностанции на SNG, става ясно от обявление на интернет страницата на регулатора.

Петте обекта, които ще преминат под шапката на Rompetrol, са в София, с. Волово, Русенско, Севлиево, Пловдив и Плевен. Сделката е одобрена без ограничения.

Румънската Rompetrol, собственост на казахстанската държавна петролна и газова компания KazMunayGas чрез подразделението KMG International Group. Веригата има над 7 000 служители в 12 страни. В Румъния Rompetrol притежава най-развитата рафинерия за страната - Petromidia, намираща се в Наводари. Това стратегическо разположение на брега на Черно море позволява осъществяването на бърз транспорт на суров петрол и петролни продукти.

В Европа The Rompetrol Group притежава над 1 000 бензиностанции в 6 страни (Румъния, Република Молдова, България, Франция, Испания и Грузия), оперирайки под марката на Rompetrol, Dyneff и Litro. Групата притежава също мощна търговска мрежа на петролни продукти, включвайки компании-филиали във Франция, Испания и Швейцария (Dyneff and Vector Energy).

В България броят на бензиностанциите на компанията е 53, а според интернет страницата делът в доставката на петролни продукти е 16%. При търговията с горива, по данни на КЗК, делът при продажбата е под 5%.

КЗК глоби бензиностанциите на Марешки заради дъмпинг

КЗК глоби бензиностанциите на Марешки заради дъмпинг

"Трейднет Варна" ще трябва да плати 175 хил. лв.

За 2016 г., откогато е последният публично достъпен финансов отчет на компанията, тя отчита близо 14 млн. лв. загуба в България, при печалба от 4,8 млн. лв. предходната година.

Основен доставчик на "Ромпетрол България" ЕАД е "КМГ Трейдинг" AG, Швейцария, което доставя горива от "Ромпетрол Рафинаре" SA, Констанца, Румъния. И двете компании са собственост на компанията-майка "КМГ Интернешънъл" N.V., Холандия.

Synergon Petroleum, позната на потребителите под бранда SNG, е собственост на Synergon Holding. Компанията оперира 30 бензиностанции в България.

Към края на 2016 г. тя има задължения от 32 млн. лв. и коефициент на задлъжнялост 98%. Отчетената за годината загуба е 752 хил. лв. при 1,032 млн. лв. през 2015 година.