Без по-решителни промени вътре в страната и без сътресения в световната икономика, България ще може да се изравни със средните за ЕС доходи след 223 г., сочи проучване на Института за пазарна икономика.

Направените изчисления са при предполагаем ръст на доходите у нас от около 3% годишно. Това показва, че през 2230 г. ще успеем да изравним своите доходи със средноевропейските.

Ако средното нарастване на доходите за последните няколко години от 5-6% се приеме за реалистично и за в бъдеще, то доходите ни ще са равни на европейските след около 60-70 години, се посочва още в проучването на института.

Въпреки, че реалните доходи у нас се покачват по-бързо от тези на ЕС, то задната ни позиция, все още ни прави твърде далеч от средните стойности на съюза. За сравнение у нас БВП на глава от населението е 3137 дол. през 2004 г., докато това в ЕС25 е 27 861 дол. или около 9 пъти по-малко.

Ако правителството успее да предприеме не само решителни промени, но и такива насочени в правилната посока и доходите у нас се увеличават с 8% годишно, то ще успеем да стигнем ЕС25 след 36 г.

В страните членки на ЕС без България и Румъния статистиката показва, че доходите растат с около 2% годишно.

В икономиката няма предначертан път, който да прогнозира как доходите ще се развиват за в бъдеще, тъй като във всеки един момент условията, които ги предопределят, се изменят, се казва още в прочването.

Определено значение има както международната ситуация, така и законите, които приема парламентът и икономическата политика на правителството, казват експертите от ИПИ. Ако политиката е насочена към намаляване на данъчната и социално-осигурителната тежест, съкращаване на администрацията и контрола, който тя упражнява върху бизнеса, то стандартът на живот ще се подобрява и доближава до европейския.