Shell все още вижда изобилна възможност да трупа приходи от нефт и газ през следващите десетилетия, дори когато инвеститорите и правителствата увеличават натиска върху енергийните компании заради изменението на климата. Това заяви главният изпълнителен директор на енергийния гигант Бен ван Бюрден.

В интервю за Reuters обаче той изрази загриженост. Според него някои акционери могат да изоставят втората по големина енергийна компания в световен мащаб поради "демонизация" на нефта и газта, както и "неоправдани" притеснения, че бизнес моделът на компанията е неустойчив.

През последните години Бюрден се превърна в един от най-изявените гласове в сектора, които се застъпват за действия срещу климатичните промени, пишат авторите на агенцията. Shell, която доставя около 3% от световната енергия, изложи през 2017 година план за намаляване на наполовина на интензивността на своите парникови емисии до средата на века.

Количеството въглероден диоксид, отделяно от операциите на Shell и продуктите, които продава, обаче нарасна с 2,5% между 2017 и 2018 година. И все пак Бюрден отказва да трансформира коренно традиционния бизнес модел на англо-холандската компания на фона на нарастващата активност сред обществото по въпросите за промяната на климата.

"Въпреки това, което казват много активисти, напълно легитимно е да инвестираме в нефт и газ, защото светът го изисква. Нямаме друг избор, освен да инвестираме в дългосрочни проекти", категоричен е той.

Печалбите на Shell удариха 30-месечно дъно

Печалбите на Shell удариха 30-месечно дъно

Заради ниските цени на петрола и газа

Компанията отдавна вече е заявила позицията си по въпроса, че преминаването от нефт и газ към по-чисти източници на енергия ще отнеме десетилетия, тъй като търсенето на транспорта продължава да расте. В тази връзка инвеститорите предупреждават, че петролните компании често разчитат на прогнози, които подценяват темпото на промените.

Само до 2025 година Shell планира да осъществи повече от 35 нови проекта за нефт и газ. И логично нефтът и газът остават основата на печалбата за Shell.

И предвид нарастващото обществено недоволство и научния консенсус по въпросите за изменението на климата, много петролни и газови проекти като газопреработвателни предприятия, дълбоководни платформи или химически заводи продължават да костват милиарди долари, за да се разработят, след което оперират по десетилетия.

Чистата печалба на Shell за 2018-а скача близо два пъти

Чистата печалба на Shell за 2018-а скача близо два пъти

Приходите на компанията достигат 388 млрд. долара

Ван Бюрдън категорично отхвърли твърдението, че запасите от нефт и газ на Shell, която може да поддържа сегашното си нови на производство за около 8 години, ще бъдат икономически несъстоятелни или ще се изчерпят в бъдеще.

Според него липсата на инвестиции в петролни и газови проекти може да доведе до недостиг на доставки и до скокове на цените.

"Един от по-големите рискове е не толкова, че ще станем динозаври, защото все още инвестираме в нефт и газ, когато вече няма нужда от това. По-голям риск е преждевременно да се обърне гръб на горивата", коментира Бюрден.

Директорът на Shell получава 143 пъти по-голяма заплата от средния англичанин

Директорът на Shell получава 143 пъти по-голяма заплата от средния англичанин

За работата му през 2018 година той получава над €20 милиона