Шефът на ФЕД Бен Бернанке заяви преди минути в изказването си пред Конгреса на САЩ, че по-ниските цени на енергийните суровини и останалите стоки най-вероятно ще намалят ценовия натиск. За сега обаче ФЕД ще продължи да следи изключително внимателно всички сигнали в икономиката на страната. Според Бернанке икономиката на САЩ е силна и продължава стабилното си развитие.

Бернанке отново потвърди, че ФЕД се притеснява повече за инфлацията в страната, отколкото за забавянето на сектора на недвижимите имоти. Банкерите запазиха лихвеното ниво непроменено на 5.25% миналия месец, след като през август 2006 г. приключиха двегодишна кампания по затягане на лихвите.

Утре Бернанке ще говори пред представители на финансовата комисия от Камарата на представителите, като е много вероятно да изнесе почти същата реч като тази днес пред Сената. Следващата среща на монетарната комисия към ФЕД е на 20 и 21 март. Бернанке, който е 53-годишен започна втората си година като шеф на Федералния резерв на 1 февруари, след като наследи на поста Алън Грийнспан с 18 годишна история като председател на Резерва.

Демократите, които спечелиха пълен контрол и над двете камари в американския Конгрес през ноември 2006 г. може да имат различно мнение от това на централните банкери. Изказването на Бернанке беше първото откакто Конгресът е доминиран от демократи.

Според прогнозите на Бернанке, БВП на САЩ през 2007 г. се очаква да расте с темп от 2.5% до 3.0% през настоящата година, а през 2008 г., границите са от 2.75% до 3.00%. Инфлацията се очаква да е в границите от 2.0 до 2.25% през 2007 г., като ще се забави през 2008 г. до 1.75% през 2008 г.

Бернанке предупреди, че рисковете за икономическото развитие си остават доста високи, като най-вече ФЕД ще следи отблизо ценовите рискове. Той сподели, че трябва да мине още известно време преди да може със сигурност да каже, че инфлацията не представлява проблем пред икономическото развитие.

Евро-долар успя да удари нивото $1.3152 веднага след речта на Бернанке, но в момента се забелязват покривания на дълги евро. При евентуален пробив над $1.3150/60 могат да бъдат задействани стопове на къси евро и последващ пробив нагоре. За момента курсът се задържа и от прибирането на печалби от реализираните над 1 цент движение нагоре.