България ще успее да достигне средното ниво на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението за Европейския съюз (ЕС) след близо век или след 90 години при нулев ръст на европейската икономика. Освен това производителността на труда у нас ще се изравни със средната за държавите членки след 67 години.

Това става ясно от изчисленията на Българската стопанска камара (БСК) в публикацията на сайта на организацията “Конвергиране на българската икономика към европейската (2007 – 2015 г.)”.

Сметките в нея показват още, че доходите в България, изчислени като част от БВП, ще нараснат до средното ниво за ЕС след 5 години.

На база на данните на Евростат, Европейската централна банка, Европейската комисия, Националния статистически институт, Българската народна банка и на Министерство на финансите, от камарата заключват, че развитието на българската икономика за периода 2007 – 2015 г. е било незадоволително.

Реалният БВП нараства с незадоволителни темпове, непозволяващи ускорено догонващо развитие на икономиката, независимо от наличието на редица благоприятни фактори”, посочват от БСК.

Данните сочат още, че конвергенцията на българската икономика към европейската се осъществява по-бавно за разлика от други страни от ЕС, като Румъния и Словакия.

Успеваемостта на България по отношение на изравняване на БВП на глава от населението със средното ниво за ЕС е 46% при 57% за съседна Румъния и 77% за Словакия. По отношение на производителността на труда числата за трите страни са съответно 43,6%, 59,2% и 82,5%.