Бундесбанк рязко влоши прогнозата си за германската икономика през 2025 г., като отбеляза нарасналата несигурност, свързана по-специално с потенциалното засилване на търговския протекционизъм.
Според новата прогноза на германската Централна банка, брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще се увеличи само с 0,2% през 2025 година. През юни се очакваше повишение 1,1%.
Бундесбанк прогнозира спад на германската икономика за 2024 г. с 0,2%, което означава икономическа рецесия за цялата изтичаща година. Докато по-рано се очакваше ръст от 0,3%. Ако тази прогноза се сбъдне, то спадът ще бъде отчетен за втора поредна година.
"Германската икономика е изправена не само пред постоянни икономически предизвикателства, но и пред структурни проблеми", заяви президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел.
Структурните проблеми засягат най-вече индустриалния сектор, износа и инвестициите, казва той.
Нагел също така предупреди, че търговският протекционизъм и геополитическите конфликти могат да потиснат икономическия растеж и да предизвикат по-висока инфлация. "Понастоящем основният източник за несигурност на нашите прогнози е възможното засилване на глобалния протекционизъм", казва той.
Като основен износител, Германия - която е с най-голямата икономика в Европа и трета в света - може да бъде силно засегната от евентуално увеличение на митата върху вноса от САЩ, обещано от новоизбрания президент Доналд Тръмп, пише The Wall Street Journal.
Това би могло допълнително да отслаби индустриалния сектор на Германия, който и досега не е достигнал нивата на производство отпреди пандемията. А това става основно заради загубата на достъп до евтин газ поради конфликта между Русия и Украйна, отслабването на световното търсене, както и спадането на потребителско доверие в страната.
Според новата прогноза на Бундесбанк, БВП на Германия ще нарасне с 0,8% през 2026 г. и с 0,9% през 2027 година.
npp
на 13.12.2024 в 23:20:25 #1Глупости. Гермаската икономика е с основен проблем не заради руския газ, а защото Китай вече не й купува колите и доста други неща, тъй като започна да си ги произвежда, че и да ги изнася.