Икономиката на САЩ се развива с по-силно от очакваното темпо през последното тримесечие на миналата година, подкрепен от силните разходи и забавянето на темпа на инфлацията, което без проблем компенсира най-големия спад на инвестициите в жилищния сектор от 15 години насам.

Брутният вътрешен продукт, най-важният измерител за общата икономическа активност, се разширява с 3.5% годишен темп през периода октомври-декември.

Силните данни за последното тримесечие на миналата година е последната част от основните показатели, които Федералният Резерв ще оценява по време на срещата си днес, като икономистите очакват централната банка да запази американската лихва непроменена.

Относно инфлацията, следеният отблизо индекс за разходите на частните лица намалява с цели -0.8% през тримесечието, което е най-големият спад от третото тримесечие на 1954 година. Това понижение отразява големия срив на цената на енергоносителите и нивото е много под очакванията на икономистите на Wall Street за +1.9%. Това е също първият спад на индекса от второто тримесечие на 1961 г.

Като се изключат силно волатилните цени на храните и енергоносителите, така нареченият основен PCE индекс се повишава с 2.1%. Това е все още над считаният от ФЕД за комфортен обхват от 1 до 2 процента. Икономистите очакваха основният PCE индекс да се увеличи с 2.2%.

За миналата година БВП е нараснал с 3.4% след 3.2% ръст за 2005. Икономистите очакваха БВП да се разшири с 3.0% на годишна база.

Разходите за нови жилища намаляват до с цели -19.2 процента през тримесечието, като жилищният пазар продължава слабото си представяне и това са най-слабите данни от първите три месеца на 1991 г. За цялата минала година  разходите за жилища се понижават с 4.2%, което също е най-слабо ниво 1991-ва.

През четвъртото тримесечие личните разходи се увеличават с добър темп от 4.4%, най-добрите показания от началото на миналата година.