Да, търговски дефицит от $763 млрд. в САЩ е наистина един печален рекорд. Вносът на скъп петрол допълнително влоши положението през 2006 г., както и разтегления дефицит с Канада. Продължаващият ръст на търговския дефицит в САЩ разпали ожесточен дебат между поддръжниците на политика по съкращаването му и тези, които са твърдо против правителствена интервенция на този етап.

Все пак зад страховитите заглавия за влошен търговски баланс имаше и малко добри новини. Всъщност САЩ отбеляза по-малък търговски дефицит от 2005 г. с повечето от най-големите си търговски партньори като Канада, Великобритания, EС, Южна и Централна Америка, Южна Корея и Хонк Конг. Износът на американско зърно, мед, самолети и бижута е нараснал значително. Правата върху интелектуалната собственост и лицензите също са увеличили цената са.

Според анализатори от списание BisunessWeek, ако изключим вносът на петрол и този от Китай (които са силно изменчиви в последните години), то дефицитът е спаднал рязко от пикът му през първото тримесечие на 2005 г. (2.6% от БВП на страната). През последните месеци от 2006 г. той е бил едва 1.6% от БВП.

Интересено е какво всъщност стои зад това подобрение на макрорамката. Същественото обезценяване на долара от 2002 г. до сега спомогна доста за свиване на търговския дисбаланс. Невероятно силното икономическо развитие в световен мащаб допълнително увеличи търсенето на американски стоки, всичко от самолетите на Boeing до интелектуалните продукти на Paramount Pictures. Според икономистите ръстът на световния БВП е бил 5.3% през 2006 г., като очакванията за 2007 също не са лоши с ръст от 4.9%.

Такова силно икономическо развитие теоретично би довело до галопиращи нива на инфлацията, а от там и до рецесия. Това обаче беше валидно за близкото минало, преди развиващите се страни да започнат по-умело да ръководят макроикономическата си политика. Сега икономическите цикли в световната икономика се разшириха доста.

Все пак честно да си кажем, американският търговски дефицит все още е с огромни стойности. Ако цената на петрола се задържи на и под $60 за барел през тази година, дефицитът сериозно ще се свие, не стоят обаче така нещата при търговските взаимоотношения с Китай. Очакванията са дисбалансът с азиатската страна да продължи да расте, особено след като все повече компании изнасят там производството си.

Дипломатическата борба за покачване на стойността на юана спрямо долара няма да може сама по себе си да разреши проблема. Конкурентноспособността на Китай се повишава с всеки изминал ден, а пиратството на американски интелектуални продукти продължава да се шири необезпокоявано в страната. Дефицитът с Китай е големия проблем на САЩ в момента, с който трябва да се справи в близко бъдеще.