Енергийната сигурност трябва да бъде приоритет във външната политика на ЕС. Такова становище бе изразено от шефа на външната политика на ЕС Катрин Аштън и еврокомисарят по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер в съвместна статия публикувана във вестник „Фигаро".

„Суровата реалност е такава, че Европа произвежда по-малко електроенергия, отколкото изразходва и затова е принудена да внася. Въпросът е не дали е необходимо придобиването на енергийни ресурси от чужбина, а от кого ще се купуват", обявяват в съвместната статия Йотингер и Аштън.

„Когато Европа се възстанови от икономическите проблеми търсенето на енергия ще се увеличи. Следователно ЕС се нуждае от план, за да гарантира непрекъснатото снабдяване на европейските страни с енергийни ресурси", допълват още те.
„Енергийната сигурност трябва да бъде приоритет във външната политика на ЕС. Ние споделяме идеалите на демокрацията и мира, поддържане върховенството на закона, борбата с бедността и съблюдаване правилата за свободна търговия. Ние ще подкрепим тези богати страни на ресурси, които преследват сходни цели", информират те.
Според тях трябва да се намерят разнообразни източници на енергия, както и да се избегне сценария само една страна да доставя тези източници, които са необходими за ЕС.

„По тази причина ние желаем да продължи изграждането на „Южния коридор, който предвижда доставки на природен газ за страните от ЕС от Каспийския басейн.

Диверсифициран енергиен пакет, състоящ се от възобновяеми енергийни източници, е оправдан от гледна точка на енергийната сигурност, промените в климата и външната политика - намалява зависимостта ни от доставчици на традиционните видове енергийни суровини", подчертават те, цитирани от ИТАР-ТАСС.

Аштън и Ойтингер смятат, че трябва да продължи процесът на модернизация на мрежите, по които се доставят енергийните източници. Също така трябва да се оптимизира разпределението на доходите, да се насърчава прозрачността и да създаде благоприятен инвестиционен климат.

Според Ойтингер и Аштън трябва енергийните въпроси да станат приоритетни в двустранните отношения с основните доставчици и също така да се търсят нови такива.